Ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ քաղաքական բանակցությունները ներկա պահին մտել են փակուղի։ Այս մասին «Արցախի Հանրապետության կազմավորման օրինականությունը (լեգիտիմությունը) միջազգային իրավունքի տեսակետից» թեմայով գիտագործնական կոնֆերանսում ապրիլի 3-ին ասել է Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը։
Նրա կարծիքով՝ Հայաստանը դեռ չի օգտագործել ողջ պոտենցիալը, որը կարող է հանգեցնել հակամարտության լուծմանը։ «Հակամարտությունն անհրաժեշտ է փոխադրել իրավական դաշտ, որից Հայաստանը դեռ չի օգտվել։ «Ի պաշտպանություն Արցախի Հանրապետության» կազմկոմիտեն, որը ձեւավորվել է 1996-ին եւ որն իրականացնում էր Հայաստանի այն ժամանակվա իշխանությունների ձախող քաղաքականությանը հակառակ քաղաքականություն, հանդես է գալիս հօգուտ միասնական մոտեցման ձեւավորման ղարաբաղյան հարցում, որում կարտահայտվի հակամարտության էությունը»,- նշել է նա։
Իր ելույթում Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանն ասաց, որ այդ գործընթացին պետք է միանան ներկայիս իշխանությունները, մասնավորապես՝ օրենսդիր մարմնի մակարդակով։ «Եթե մենք չճանաչենք ԼՂՀ օրինական կազմավորումը, ապա Բաքվի իշխանությունները կշարունակեն խոսել այն մասին, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը հիմնված է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության խախտման վրա»,- պարզաբանել է նա։
Փորձագետ Ալեքսանդր Մանասյանն, իր հերթին, ասել է, որ հակամարտության վերլուծությունը հարկավոր է սկսել 20-րդ դարի իրադարձությունների ժամանակագրությամբ, երբ ձեւավորվել է Ադրբեջանական Հանրապետությունը։ «Լեռնային Ղարաբաղը չի մտնում անկախ Ադրբեջանի կազմի մեջ։ Դա վկայում է այն մասին, որ ժամանակակից Ադրբեջանը, իրեն Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության իրավահաջորդ հայտարարելով, չի կարող հավակնել ԼՂՀ տարածքին»,- նշել է փորձագետը։
Կոնֆերանսի մասնակիցները կընդունեն հայտարարություն, որը կուղղվի ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին եւ Հայաստանի կառավարությանը։

Политические переговоры по карабахскому урегулированию в настоящее время зашли в тупик. Об этом на научно-практической конференции на тему «Законность (легитимность) образования Республики Арцах с точки зрения международного права» заявил 3 апреля председатель  Демократической партии Армении Арам Саркисян.
По его мнению, Армения еще не использовала весь потенциал, который может привести к разрешению конфликта. «Конфликт необходимо перевести в правовое поле, которым Армения все еще не пользовалась. Оргкомитет «В защиту Республики Арцах», который сформирован еще в 1996 году и который проводил политику, обратную провальной политике властей Армении того времени, выступает за формирование единого подхода по карабахскому вопросу, в котором будет выражена суть конфликта», - отметил он.
В своем выступлении глава Демократической партии Армении Арам Саркисян заявил, что к этому процессу должны подключиться нынешние власти, в частности, на уровне законодательного органа. «Если мы не признаем законное формирование НКР, то власти Баку продолжат говорить о том, что карабахский конфликт основан на нарушении территориальной целостности Азербайджана», - пояснил он.
Эксперт Александр Манасян, в свою очередь, заявил, что анализ конфликта нужно начать с хронологии событий 20-го  века, когда сформировалась Азербайджанская Республика. «Нагорный Карабах не входил в состав независимого Азербайджана. Это говорит о том, что современный Азербайджан, объявляя себя правопреемником первой Азербайджанской Демократической Республики, не может претендовать на территории НКР», - отметил эксперт.
Участники конференции примут заявление, которое будет направлено сопредседателям МГ ОБСЕ и Правительству Армении.