Իրաքում Հայաստանի դեսպան Հրաչյա Փոլադյանն ապրիլի 4-6-ը Իրաքյան Քուրդիստան կատարած այցի ընթացքում մի շարք հանդիպումներ է անցկացրել:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնեցին, որ Փոլադյանը, մասնավորապես, հանդիպել է Իրաքյան Քուրդիստանի Անվտանգության խորհրդի կանցլեր Մասրուր Բարզանիի (Masrour Barzani) հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ընդգծել են հայ եւ քուրդ ժողովուրդների պատմականորեն ձեւավորված հարաբերությունները զարգացնելու անհրաժեշտությունը։ Նրանք մտքեր փոխանակել երկկողմ առեւտրական հարաբերությունները խորացնելու շուրջ, ինչպես նաեւ պայմանավորվել են շարունակել իրենց շփումները։ Փոլադյանը նաեւ երախտագիտություն է հայտնել Իրաքյան Քուրդիստանի կառավարությանը՝ հայ համայնքին անվճար տրամադրած հողատարածքի, ինչպես նաեւ կառավարության ֆինանսավորմամբ` Էրբիլի Սուրբ Խաչ հայկական եկեղեցու կառուցման համար։
Այնուհետեւ Իրաքում Հայաստանի դեսպանը հանդիպել է Իրաքյան Քուդիստանի խորհրդարանի խոսնակ Վալա Ֆարիդին (Vala Farid), փոխխոսնակ Հեմին Հավրամիին (Hemin Hawrami)։ Կողմերը քննարկել են հայ եւ քուրդ խորհրդարանականների համագործակցության հնարավորությունները:
Տեղի է ունեցել հանդիպում արտաքին հարաբերությունների դեպարտամենտի նախարար Ֆալահ Մուստաֆայի (Falah Mustafa) հետ: Զրուցակիցները քննարկել են Էրբիլում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսություն բացելու հավանականությանը։ Նրանք նաեւ քննարկել են երկկողմ հետարքրքրություն ներկայացնող առեւտրի եւ մշակույթի ոլորտի հարցերը, տարածաշրջանային զարգացումները, էթնիկ եւ կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությունը։ Նախարար Ֆալահ ՄուստաՖան, մասնավորապես, ներկայացրել է Իրաքյան Քուրդիստանի կառավարության մոտեցումը` խաղաղ գոյակցության եւ երկխոսության միջոցով չլուծված խնդիրների կարգավորմանը հասնելու համար։
Փոլադյանը երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր է քննարկել նաեւ ներքին գործերի նախարար Քարիմ Սինջարիի (Karim Sinjari) հետ:

Armenian Ambassador to Iraq Hrachya Poladian held a number of meetings on April 4-6 during his visit to Iraqi Kurdistan, the republic’s MFA reported.
The ambassador held a meeting with the Chancellor of the Security Council of Iraqi Kurdistan Masrour Barzani.
During the meeting, the parties highlighted the need for the development of historically established relations between the Armenian and Kurdish peoples. The two also exchanged views on deepening bilateral trade relations, and also agreed to continue their contacts. Poladian also thanked the government of Iraqi Kurdistan for providing free land to the Armenian community, as well as the government funding the construction of the Armenian church in Erbil.
The Armenian Ambassador also met with the Speaker of the Iraqi Kurdistan Parliament Vala Farid, Vice-Speaker Hemin Hawrami. The parties discussed the possibilities of cooperation between the Armenian and Kurdish parliamentarians.
A meeting was also held with Falah Mustafa, the Minister of External Relations of Iraqi Kurdistan. The sides discussed the possibility of opening the Armenian Consulate General in Erbil.
Mustafa, in particular, presented the approach of the Government of Iraqi Kurdistan regarding the settlement of outstanding issues through peaceful coexistence and dialogue.