ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ իմ միջեւ պաշտոնական հարաբերություններ են։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 10–ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես են ձեւավորվել իր եւ վարչապետի հարաբերությունները՝ հաշվի առնելով հանգամանքը, որ այն ժամանակ ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամների ընտրության արդյունքների հրապարակումից հետո հայտարարեց, որ Գագիկ Հարությունյանի անվամբ քվեաթերիկները փոփոխվել են։
«Ցանկացած ընտրության ժամանակ էլ կարող են տարաբնույթ խոսակցություններ լինել, սակայն այդ ընտրությունների արդյունքները որեւէ ձեւով չեն վիճարկվել, իսկ մեր միջեւ հարաբերություններն էլ պաշտոնական հարաբերություններ են»,–ասաց Գագիկ Հարությունյանը։
Այն նկատառումների մասով, թե  ԲԴԽ մարմիններին ընտրած նախորդ  Ազգային ժողովը լեգիտիմ չի եղել, Գագիկ Հարությունյանն ասաց. «Այդ Ազգային ժողովը նաեւ ընտրել էր վարչապետ, երկրի նախագահԼ Երկրում պետք է լինի ինստիտուցիոնալ հիշողություն, չի կարելի է ամեն ինչին մոտենալ այսինչ աշխարհը կքանդենք մենք, դա սխալ մոտեցում է, պետք է լինի զարգացում, այստեղ որեւէ խնդիր չկա, իսկ Աժ պատգամավորը նրա համար է, որ ասի այն ինչ մտածում է, բայց չպետք է ամեն ինչ հալած յուղի տեղ ընդունել»։
Հարցին՝ դատական համակարգի ներկայացուցիչները դիմել են դատարան ԲԴԽ նախագահի լեգիտիմության հարցով, նշել են, որ Գագիկ Հարությունյանի տարիքը չի համապատասխանում, ուստի նա լեգիտիմ ԲԴԽ նախագահ չի, այսինքն՝ դատավորները պատրաստվում են դիմել ՄԻԵԴ, հնարավոր է՝ հետագայում ԲԴԽ որոշումները վիճահարույց լինեն, եթե ՄԻԵԴ–ը ընդդեմ Հայաստանի վճիռ կայացնի, ինքն այս պարագայում ինչ հանգուցալուծում է տեսնում. «Այդտեղ խնդիր չկա, որ հանգուցալուծում լինի, քանի որ դատավորները դատական վեճ ունեն, բնականաբար ես չեմ մեկնաբանի նրանց ասածը եւ արածը,  այդտեղ օրենսդրական ոչ մի խնդիր առկա չէ, ոչ Սահմանադրությամբ, ոչ դատական օրենսգրքով, ոչ էլ մեկ այլ իրավական ակտով։ հարցադրումն այդտեղ վերաբերել է ընտրության կարգին, որը սահմանդրությամբ դատական օրենսգրքով է նախատեսված։ Նախատեսված է դրույթ, որը անցումային ժամանակաշրջանի համար նախատեսել է այլ ընթացակարգ»։
Հիշեցնենք, որ քաղաքացիական գործեր քննող դատավորներ Ալեքսեյ Սուքոյանը եւ Կարինե Պետրոյանը տարեսկզբին դատական հայց են ներկայացրել՝ ընդդեմ Բարձրագույն դատական խորհրդի։
Դատավորները վիճարկում են Գագիկ Հարությունյանին ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ ընտրելու հարցը։ Նրանք դիմել են վարչական դատարան՝ պահանջելով ոչ իրավաչափ ճանաչել Գագիկ Հարությունյանին ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ ընտրելու վերաբերյալ ԲԴԽ–ի 2018թ. մարտի 5-ի գործողությունները։

Отношения с премьер-министром Николом Пашиняном официальные. Об этом в беседе с журналистами заявил председатель Высшего судебного совета Гагик Арутюнян, отвечая на вопрос о том, как бы он сформулировал свои отношения с Пашиняном, учитывая, что будучи членом фракции «Выход», Пашинян после выборов членов ВСС заявил о подмене бюллетеней с именем Гагика Арутюняна.
«Во время любых выборов могут быть различные разговоры, однако итоги этих выборов никоим образом не были оспорены, а между нами официальные отношения», - заявил Арутюнян.
По части замечаний о том, что избравший ВСС предыдущий парламент был нелегитимный, Арутюнян напомнил, что то же НС избирало премьер-министра и президента, в стране должна быть институциональная память и нельзя ко всем вопросам подходить с позиции «весь мир разрушим». «Депутат НС должен говорить то, что думает, но нельзя все принимать за чистую монету», - заметил Арутюнян. На вопрос об обращении представителей судебной системы касательно легитимности председателя ВСС, учитывая, что возраст Гагика Арутюняна не соответствует, и что судьи намерены обратиться в ЕСПЧ, и не лишит ли этот все легитимности решения самого ВСС, Арутюнян заметил, что тут нет законодательной проблемы, однако комментировать отказался. По его словам, вопрос касается порядка избрания, предусмотренного судебным кодексом и Конституцией. «Предусмотрено положение, которое для переходного периода предусматривало иной процесс», - отметил Арутюнян.
Напомним, что судьи по гражданским делам Алексей Сукоян и Карине Петросян в начале года представили иск против ВСС. Они обжалуют председательство Гагика Арутюняна в ВСС. Судьи обратились в Административный суд с требованием признать неправомерным действия от 5 марта 2018 г касательно избрания Арутюняна председателем ВСС.