Հարավկովկասյան երկաթուղում դեռ չգիտեն՝ որքան կաճեն ներդրումները Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքներում հայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում: Ինչպես Երեւանում կայացած ասուլիսում հայտարարել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Մարատ Խակովը, ՀԿԵ ներդրումները հայ-թուրքական սահմանի բացման պարագայում, իհարկե, կաճեն, բայց դժվարացավ ասել թիվը: Նա խոսքերով, ՀԿԵ ղեկավարությունը դեռ չի քննարկել այդ հարցը: Նա ընդգծեց, որ ՀԿԵ ղեկավարությունը մեծամասամբ ձգտում է մեծացնել ներդրումների ծավալը մասնավոր կապիտալի հաշվին: Խակովը հայտարարեց, թե տեղյակ չէ ավելի վաղ կապի եւ տրանսպորտի նախկին նախարար Անդրանիկ Մանուկյանի եւ Ռուսական երկաթուղու տնօրեն Յակունինի հրապարակած 603 միլիոն դոլար թվի մասին, որ պետք է լրացուցիչ ներդրվեն Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքներում Թուրքիայի հետ սահմանը բացելու դեպքում:
Նա նաեւ նշեց, որ սահմանի բացման դեպքում ՀԿԵ-ն երկու օրում շարժակազմեր կուղարկի Թուրքիա 10-15 կմ ժամ արագությամբ՝ հաշվի առնելով երկաթգծի վիճակը: Իսկ արդեն սահմանային «Ախուրյան» կայարանում, որտեղ ՀԿԵ-ն այս տարվա հոկտեմբերից սկսելու է լոգիստիկ կենտրոնի կառուցումը՝ ներդնելով 50 մլն ռուբլի, բեռները կտեղափոխվեն թուրքական շարժակազմեր, քանի որ ռուսաստանյան եւ թուրքական երկաթուղային շարժակազմերի չափորոշիչները տարբերվում են:
Հայաստանից Թուրքիա բեռնափոխադրումների սկզբնական ծավալը, ըստ Խակովի, կկազմի 1-2 մլն տոննա: Սահմանի բացման դեպքում Հայաստանից Վրաստան եւ հակառակը փոխադրումների ծավալը կկրճատվի 25-30 տոկոսով: Նշենք, որ Երեւանում հոկտեմբերի 1-ին կկայանա «Հարավկովկասյան երկաթուղու» եւ Վրացական երկաթուղու միջեւ կամակցման նիստը: «Հանդիպման հիմնական նպատակն է լիարժեք համագործակցություն սկսել ՀԿԵ եւ Վրացական երկաթուղու միջեւ»,- ասաց Խակովը:

South Caucasus Railways (SCR) has no forecast on the increase of investments in railway infrastructure with Armenian-Turkish border opening, Marat Khakov, Deputy General Director of South Caucasus Railways CJSC stated at the press-conference in Yerevan.
According to him, the SCR management has not discussed this issue yet. Khakov underlined that SCR seeks to increase input at the expense of private investments. As to U.S. $603m to be additionally allocated to the development of Armenian railways with the border opening (earlier voiced by RA Transport and Communications Minister Andranik Margaryan and SCR General Director Yakunin), Khakov said he is not privy to that information.
Deputy General Director informed that SCR will be able to run Armenia-Turkey trains at 10-15km/h depending on the railway conditions.
Initially, cargo traffic from Armenia will total 1-2m tons, resulting in Armenia-Georgia cargo freight reduction by 25-30%.
October 1, South Caucasus Railways CJSC and Georgian Railway LLC will hold a meeting. “The focal point of the meeting is to establish full-fledged cooperation between SCR and Georgian Railway,” Khakov concluded.