Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Սաուդիան Արաբիայում մասնակցել է Ջիդեյի տնտեսական ֆորումին, որի ընթացքում անդրադարձել է Մերձավոր Արեւելքի խնդիրներին։
Թուրքական Radikal-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի վարչապետն անդրադարձել է շրջանառվող այն խոսակցություններին, թե թուրքական իշխանությունները որդեգրել են Նոր Օսմանիզմի քաղաքականություն։ «Որեւէ խոսք չի կարող լինել Նոր Օսմանիզմի մասին։ Դա հետին միտք ունեցող խոսակցություններից մեկն է։ Ամեն երկիր կարող է վստահ լինել, որ Թուրքիան իրեն բարեկամաբար եւ եղբայրաբար է վերաբերում։ Մեր անկեղծ ջանքերից անհանգստացած ուժերն են արյան վրա քաղաքականություն իրականացնում։ Մենք տարածաշրջանում միայն եղբայրություն կողմնակից ենք»,-նշել է Էրդողանը։
Նշենք, որ Սաուդիան Արաբիայում եւս թերահավատորեն են վերաբերվում Թուրքիայի անկեղծ քաղաքականությանը իսլամական երկրների նկատմամբ՝ նշելով, թե Թուրքիան որդեգրել է Նեոօսմանիզմի քաղաքականություն։

Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган в Саудовской Аравии принял участие в экономическом форуме Джиде, В ходе которого затронул проблемы Ближнего Востока.
Как передает турецкая газета Radikal, Эрдоган коснулся постоянно муссируемой темы о том, что власти Турции проводят политику нового османизма. «Не может быть и речи о новом османизме. Это утверждение относится к заявлениям с задней мыслью. Каждая страна может быть уверена, что Турция относится к ней по-дружески и по-братски. Эту кровавую политику проводят силы, обеспокоенные нашими искренними усилиями. В регионе мы говорим только о братстве», - отметил Эрдоган.
Отметим, что в Саудовской Аравии тоже с недоверием относятся к искренней политике Турции в отношении исламских стран, отмечая, что Турция придерживается политики неоосманизма.