Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Սաուդիան Արաբիայում մասնակցել է Ջիդեյի տնտեսական ֆորումին, որի ընթացքում անդրադարձել է Մերձավոր Արեւելքի խնդիրներին։
Թուրքական Radikal-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի վարչապետն անդրադարձել է շրջանառվող այն խոսակցություններին, թե թուրքական իշխանությունները որդեգրել են Նոր Օսմանիզմի քաղաքականություն։ «Որեւէ խոսք չի կարող լինել Նոր Օսմանիզմի մասին։ Դա հետին միտք ունեցող խոսակցություններից մեկն է։ Ամեն երկիր կարող է վստահ լինել, որ Թուրքիան իրեն բարեկամաբար եւ եղբայրաբար է վերաբերում։ Մեր անկեղծ ջանքերից անհանգստացած ուժերն են արյան վրա քաղաքականություն իրականացնում։ Մենք տարածաշրջանում միայն եղբայրություն կողմնակից ենք»,-նշել է Էրդողանը։
Նշենք, որ Սաուդիան Արաբիայում եւս թերահավատորեն են վերաբերվում Թուրքիայի անկեղծ քաղաքականությանը իսլամական երկրների նկատմամբ՝ նշելով, թե Թուրքիան որդեգրել է Նեոօսմանիզմի քաղաքականություն։

Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan participated in the Jeddah Economic Forum in Saudi Arabia. During the forum Erdogan touched upon the problems in the Middle East as well.
Erdogan referred to statements that Turkish authorities have adopted a policy of Neo-Ottomanism, Turkish Radikal newspaper reports. “Neo-Ottomanism is out of the question. This statement refers to allegations of ulterior motives. Each country should be confident that Turkey has a friendly and fraternal attitude towards it. This bloody policy is pursued by those forces, who are concerned over our sincere efforts. We are speaking only of brotherhood in the region,” Erdogan said.
It is noteworthy Saudi Arabia also distrusts Turkey’s sincere policy towards Islamic countries. It considers Turkey is adhered to Neo-Ottomanism.