Ամերիկացի զինվորականներն աշխատում են «խելացի» ռազմամթերք ստեղծելու ուղղությամբ: Ինչպես հաղորդում է Hightech+-ը՝ C-DAEM տեսակի հրանոթային արկերը կկարողանան անմիջապես թռիչքի ժամանակ հայտնաբերել հակառակորդի թիրախը՝ ներառյալ շարժվող տանկերն ու զրահատեխնիկան:
Զենքի նոր տեսակը կփոխարինի կասետային ռումբերով ռազմամթերքին, որոնք լուրջ վտանգ են ներկայացնում խաղաղ բնակչության համար:
С-DAEM-ը հիմնված է Excalibur 155 միլիմետրանոց հրանոթային արկի վրա, որը կառավարվում է GPS-ի կողմից եւ խոցում թիրախները մի քանի տասնյակ կիլոմետր հեռավորությունից: Արտադրողի խոսքով՝ այդ զենքի ճշգրտությունը կազմում է մինչեւ 2 մետր, որը բավական է զրահապատ ավտոմեքենան խոցելու համար:
Սակայն С-DAEM-ը շատ ավելի վտանգավոր կլինի, քան Excalibur-ը: Օրինակ՝ արկը կխոցի ոչ միայն շարժվող թիրախները, այլ նաեւ օբյեկտները, որոնց հստակ դիրքը հայտնի չէ: «Խելացի» զենքի գործողության շառավիղը կազմում է 60 կմ, իսկ մինչեւ թիրախն ընկած հեռավորությունն այն կհաթահարի շուրջ 1 րոպեում:
Մոտենալով նշանակետին՝ ռազմամթերքը կդանդաղեցի իր արագությունը պարաշյուտի կամ փոքր թեւերի միջոցով թիրախի դիրքն ավելի ճշգրիտ որոշելու համար: Ինժեներների խոսքերով՝ С-DAEM-ը բարձրությունից կսքանավորի շուրջ 28 քառակուսի կիլոմետր մակերեսով տարածքը:
Խելացի արկը կաշխատի անգամ GPS ազդանշանի բացակայության դեպքում: Դա կարեւոր է, չէ որ ԱՄՆ-ի պոտենցիալ հակառակորդները մշակում են միջոցներ գլոբալ դիրքավորման համակարգն անջատելու համար:
С-DAEM-ի առաջին նմուշները կորսան տանկերն ու զրահատեխնիկան, սակայն հետագայում արկերը կսովորեն հարձակվել փոքր թիրախների վրա, օրինակ, անձնական կազմը, հրետանին, հակաօդային պաշտպանության օբյեկտները եւ կապի միջոցները: ԱՄՆ-ի Պաշտպանության նախարարությունում համարում են, որ С-DAEM-ը կհամալրի առկա ռազմամթերքի շարքերն արդեն 2020 թվականին:

Американские военные работают над созданием «умных» боеприпасов. Как сообщает Hightech+, артиллерийские снаряды типа C-DAEM будут прямо во время полета обнаруживать цели противника, включая движущиеся танки и бронетехнику.
Новый тип оружия придет на смену боеприпасам с кассетными бомбами, представляющим серьезную угрозу для мирного населения.
С-DAEM основан на 155-мм артиллерийском снаряде Excalibur, который управляется GPS и поражает цели на расстоянии в несколько десятков километров. По словам производителя, точность этого боеприпаса составляет до двух метров — достаточно, чтобы поразить бронированный автомобиль.
Однако С-DAEM будет намного опаснее Excalibur. Например, снаряд будет поражать не только движущиеся цели, но и объекты, точное положение которых неизвестно. Радиус действия «умного» снаряда составит 60 км, а расстояние до цели он будет преодолевать около минуты.
Приблизившись к цели, боеприпас замедлится с помощью парашюта или небольших крыльев, чтобы точно определить ее положение. По словам инженеров, С-DAEM с высоты просканирует площадь около 28 квадратных километров.
Умный снаряд будет работать даже в отсутствие сигнала GPS. Это важно, ведь потенциальные противники США разрабатывают способы глушить систему глобального позиционирования.
Первые версии С-DAEM будут охотиться на танки и бронетехнику, однако затем снаряды научатся атаковать небольшие цели, например, личный состав, артиллерию, объекты ПВО и средства связи. Боеприпас будет доступен для буксируемой гаубицы M777 и самоходных гаубиц M109A6 Paladin и XM1299. В Минобороны США сообщают, что С-DAEM поступят на вооружение уже в 2020 году.