ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ չի ցանկացել G7 գագաթնաժողովին ֆրանսիական Բիարիցում հանդիպել Իրանի արտգործնախարար Ջավադ Զարիֆի հետ, հայտնում է Reuters-ը:
«Շատ վաղ է», - հնարավոր հանդիպումը մեկնաբանել է Թրամփը:
Ըստ Թրամփի՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը նրան խնդրել է հաստատել Զարիֆի ժամանումը G7 գագաթնաժողովին:
Թրամփը հավելել է, որ ցանկանում է Իրանին ուժեղ պետություն տեսնել եւ չի ձգտում ԻՀ-ում իշխանափոխության:
Զարիֆի կիրակնօրյա այցը Ֆրանսիա անակնկալ էր դարձել. անցյալ շաբաթ՝ ուրբաթ, Իրանի արտգործնախարարն այցելել էր Փարիզ, որտեղ բանակցություններ էր վարել նախագահ Մակրոնի հետ՝ նրա հետ քննարկելով միջուկային գործարքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը եւ առաջարկներ փոխանակել դրա իրականացման մասին  Թեհրանի՝ դրա արդյունավետությունն ապահովելու պահանջների ֆոնին այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն դուրս էր եկել համաձայնագրից եւ  պատժամիջոցներ կիրառել Իրանի դեմ:

Президент США Дональд Трамп сообщил, что не захотел встречаться с главой иранского МИД Джавадом Зарифом на саммите G7 во французском Биаррице, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Рейтер.
«Слишком рано», - прокомментировал Трамп возможную встречу.
По словам Трампа, президент Франции Эммануэль Макрон просил его одобрить приезд Зарифа на саммит G7.
Трамп добавил, что хочет видеть Иран сильным государством и не добивается смены власти в Исламской республике.
Воскресный визит Зарифа во Францию стал неожиданностью - буквально в пятницу на прошлой неделе министр иностранных дел Ирана побывал в Париже, где провел переговоры с президентом Макроном, обсудив с ним ситуацию вокруг ядерной сделки и обменявшись предложениями по ее реализации в свете требований Тегерана обеспечить ее эффективность после того, как США вышли из соглашения и ввели против Ирана санкции.