Facebook-ի գլխավոր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգը, Libra կրիպտոարժույթի թողարկման ծրագրերի հետ կապված, ցուցմունք կտա ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում, հաղորդում է AFP-ն։
Պալատի ֆինանսական ծառայությունների հարցերով հանձնաժողովը հայտարարել է, որ Ցուկերբերգը միակ վկան կլինի «Facebook-ը եւ նրա ազդեցությունը ֆինանսական ծառայությունների ոլորտի եւ բնակարանաշինության վրա» թեմայով լսումներում։
Ավելի վաղ այս տարի թվային փողերի հետ աշխատանքները գլխավորող Facebook-ի տնօրեն Դեւիդ Մարկուսը, ելույթ ունենալով Սենատի բանկային հարցերով հանձնաժողովում, հայտարարել էր, որ կրիպտոարժույթը չի թողարկվի առանց կարագավորող մարմինների թույլտվության։
Մարկուսը եւ Facebook-ի այլ ղեկավարներ պնդում են, որ նոր թվային փողը կարող է նպաստել գլոբալ դրամական փոխանցումների ծախսերի նվազեցմանը եւ օգնել նրանց, ովքեր չունեն հասանելիություն բանկային համակարգին։
Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների նախարար Լե Մաերը նախազգուշացրել է, որ ներկա պայմաններում Libra-ն վտանգ է ներկայացնում կառավարությունների «դրամական ինքնավարությանը» եւ չի կարող գործարկվել Եվրոպայում։
Անցած շաբաթ թվային վճարումներով զբաղվող PayPal ընկերությունը հայտարարել է, որ դուրս է գալիս Libra-ի գործարկման առաջխաղացմամբ զբաղվող ընկերությունների եւ կազմակերպությունների դաշինքից։

Генеральный директор Facebook Марк Цукерберг даст показания в Палате представителей США в связи с планами запустить криптовалюту Libra, передает AFP.
Комитет по финансовым услугам палаты заявил, что Цукерберг будет единственным свидетелем на слушаниях по теме «Facebook и ее влияние на сектор финансовых услуг и жилищного строительства».
Ранее в этом году Дэвид Маркус, директор Facebook, возглавлявший работу с цифровыми монетами,  выступил  в банковском комитете Сената и заявил, что криптовалюта не будет запущена без одобрения регулирующих органов.
Маркус и другие руководители Facebook утверждают, что новая цифровая монета может помочь снизить затраты на глобальные денежные переводы и помочь тем, кто не имеет доступа к банковской системе.
Министр экономики и финансов Франции Бруно Ле Маер предупредил, что в нынешних обстоятельствах Libra представляет угрозу «денежному суверенитету» правительств и не может  быть запущена в Европе.
На прошлой неделе компания PayPal, занимающаяся цифровыми платежами, заявила, что выходит из альянса компаний и организаций, занимающихся продвижением Libra.