Ադրբեջանի նախագահի հոկտեմբերի 23-ի հրամանով Ռամիզ Մեհթիեւն ազատվել է նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնից: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը համապատասխան որոշումը ստորագրել է հոկտեմբերի 23-ին, հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
Մեհթիեւի ազատումը տեղավորվում է Ադրբեջանի իշխանությունների սկսած կադրային կազմի «երիտասարդացման» ակցիայի շրջանակում: Ալիեւն ավելի վաղ կոչ էր արել «70-ն անց» բոլոր պաշտոնյաներին վաստակած հանգստի գնալ:
81-ամյա Ռամիզ Մեհթիեւը, նույնիսկ այնպիսի վաստակի դիմաց, ինչպիսին Իլհամ Ալիեւի 10-ամյա գործունեության մասին «Ադրբեջանը վերափոխած 10 տարիներ» երկն է, այլ ելք չուներ, քան ղեկավարության համառ «խնդրանքին» անսալը:

Распоряжением президента Азербайджана от 23 октября Рамиз Мехтиев уволен с поста главы президентской администрации. Соответствующее решение подписал президент АР Ильхам Алиев 23 октября, сообщают азербайджанские СМИ.
Увольнение Мехтиева укладывается в рамки начатой властями Азербайджана акции по «омоложению» кадрового состава. Ранее Алиев призвал всех чиновников «старше 70» уйти на заслуженный отдых.
81-летнему Рамизу Мехтиеву, даже за такие заслуги как опус о 10-летней деятельности Ильхама Алиева «Десять лет, изменившие Азербайджан», не оставалось иного выхода, как прислушаться к настоятельной «просьбе» начальства.