Google-ի աշխատակիցներն ընկերության ղեկավարությանը մեղադրել են այն բանում, որ նա ստեղծել է հետեւելու սարք, հայտնում է Forbes-ը՝ հղում կատարելով Bloomberg-ին։
Խոսքը Google Chrome-ի համար հավելվածի մասին է, այն կարելի է օգտագործել ցույցեր կազմակերպելու կամ իրենց աշխատանքային իրավունքները քննարկելու աշխատակիցների փորձերին հետեւելու համար։
Հավելվածի ներդրման հետ կապված մտավախությունների մասին Google-ի աշխատակիցներից մեկը նկարագրել է իր զեկույցում, որը գործակալությունն ուսումնասիրել է։ Bloomberg-ը նաեւ զրուցել է ընկերության երեք աշխատակիցների հետ, որոնք ցանկացել են անհայտ մնալ, քանի որ տեղեկատվությունը մամուլին հայտնելու իրավունք չունեն։
Հավելվածը ավտոմատ կերպով հայտնում է այն աշխատակիցների մասին, ովքեր իրենց օրացույցում նշել են իրադարձություն, որը նախատեսում է ավելի քան 10 սենյակի օգտագործում կամ ավելի քան 100 մարդու մասնակցություն, ասվում է զեկույցում։ Առավել ակնհայտ բացատրությունը «կազմակերպված հանդես գալու աշխատակիցների փորձերի մասին անհապաղ իմանալու ղեկավարության ցանկությունն է», գրում է հեղինակը։
Զեկույցում նշվում է, որ գործիքը ծրագրվում էր ներդնել հոկտեմբերի վերջին, սակայն ընկերության երկու աշխատակիցներ, որոնք աշխատում են Կալիֆոռնիայում, գործակալությանը հայտնել են, որ հավելվածն այս շաբաթ արդեն տեղադրվել է իրենց համակարգիչներում։

Сотрудники Google обвинили руководство компании в том, что оно разработало инструмент для слежки, сообщает Forbes со ссылкой на Bloomberg.
Речь идет о расширении для Google Chrome, которое можно использовать, чтобы следить за попытками сотрудников организовать протесты или обсудить свои трудовые права.
Опасения в связи с разработкой расширения один из сотрудников Google описал в докладе, который агентство изучило. Также Bloomberg пообщалось с тремя работниками компании, которые настояли на анонимности, так как не имеют права делиться информацией с прессой.
Расширение автоматически сообщает о сотрудниках, которые внесли в свой календарь событие, предполагающее использовании более 10 комнат или участие более 100 человек, говорится в докладе. Наиболее очевидное объяснение — это «попытка руководства немедленно узнавать о попытках сотрудников выступить организованно», считает автор.
В докладе указано, что внедрить инструмент планировалось в конце октября. Однако два сотрудника компании, работающих в Калифорнии, заявили агентству, что расширение уже было установлено на их компьютеры на этой неделе.