Հայաստանի առողջապահության նախարարությունը, ըստ էության, ոչ մի փոփոխություն չի կարել եւ չի հրաժարվել մինչ այդ ներկայացված կետերից, որոնք անհանգստացել էին պրոֆիլային խորհրդարանական հանձնաժողովին։ Այս մասին Հայաստանի Ազգային ժողովի նիստում, «Դեղամիջոցների մասին» օրենքում երկրորդ ընթերցմամբ լրացումներ մտցնելու մասին օրինագծի քննարկման ընթացքում նոյեմբերի 28-ին ասաց կառավարող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Քրիստինե Պողոսյանը՝ նման վարքագիծը համարելով անընդունելի եւ անհարգալից։
Այսպես, առողջապահության նախարարության առաջարկություններից մեկը՝ կապված բնակչության իրազեկման հետ, տարակուսանք եւ դժգոհություն առաջացրեց կառավարող «Իմ քայլը» դաշինքի մի շարք խորհրդարանականների շրջանում, որոնք հայտարարեցին, որ այս կետը, փաստորեն, հակասում է օրենքին, քանի որ առաջարկում է իրականացնել դեղամիջոցների գովազդ եւ կրում է կոռուպցիոն ռիսկեր։ Արդյունքում՝ թեժ բանավեճ սկսվեց Հայաստանի առողջապահության նախարարի եւ «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Քրիստինե Պողոսյանի միջեւ։
Առողջապահության նախարարը փորձեց հավաստիացնել պատգամավորներին, որ խորհրդարանականների փաստարկներն իրենց անհանգստությունների հարցում անհիմն են, բայց նա չհաջողեց դա, եւ Թորոսյանը՝ դժգոհ քննարկումների նման ելքից, ստիպված էր զիջել՝ հրաժարվելով մինչ այդ առաջարկած կետից, որն առաջ էր բերել օրենսդիր իշխանության ներկայացուցիչների դժգոհությունը։ Նա սպառնաց խորհրդարանականներին նրանց վարքագծի հնարավոր քաղաքական հետեւանքների հետ կապված։ Նախարարը, մասնավորապես, անթույլատրելի համարեց կառավարող «Իմ քայլը» դաշինքի ներկայացուցչի՝ Քրիստինե Պողոսյանի նման վարքագիծը եւ դիրքորոշումը։
Այնուամենայնիվ, օրինագիծը ստացավ խորհրդարանական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը։
Հիշեցնենք, որ կետն անհանգստացրել էր խորհրդարանի Առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովին նաեւ առաջին ընթերցման ժամանակ։ Այն ժամանակ օրինագիծը միայն մասամբ էր ստացել դրական եզրակացություն։ Վերջին կետը՝ կապված բնակչության իրազեկման հետ ԶԼՄ-ների օգտագործման միջոցով, ստացել է պրոֆիլային խորհրդարանական հանձնաժողովի բացասական եզրակացությունը։

In essence, the Ministry of Healthcare of Armenia hasn’t made any change and hasn’t refused the points that were presented until then and concerned the profile-based parliamentary committee. This is what deputy of the ruling My Step Alliance of the National Assembly Kristine Poghosyan said during a discussion on the bill on introducing supplements to the Law “On drugs” in the second reading today, considering the ministry’s line of conduct inacceptable and disrespectful.
One of the recommendations of the Ministry of Healthcare in regard to raising people’s awareness, sparked doubts and discontent among several members of the My Step Alliance who declared that this de facto contradicts the law since it proposes to advertise drugs and contains corruption risks. This led to a heated debate between the healthcare minister and Kristine Poghosyan.
The healthcare minister tried to assure the deputies that the parliamentarians’ arguments regarding their concerns are groundless, but he failed, and discontent with the outcome of the discussions, was compelled to leave, refusing the previously proposed point that had sparked the discontent of the parliamentarians. He threatened the parliamentarians with respect to the possible political consequences of their behavior.