Menlo Park-ի ավտոտնակից Google-ի գործարկումից ավելի քան 20 տարի հետո Լարի Փեյջը եւ Սերգեյ Բրինը՝ ինտերնտետ հսկայի հիմնադիրները, որ միլիարդատերեր են դարձել, հեռանում են իրենց ղեկավար պաշտոնից Alphabet մայր ընկերությունում, տեղեկացնում է RG-ն։
Փեյջը եւ Բրինը հեռանում են գլխավոր տնօրենի եւ նախագահի պաշտոններից՝ համապատասխանաբար։ Google-ի ներկա գլխավոր տնօրեն եւ ընկերության բազմամյա գործադիր տնօրեն Սունդար Փիչայը կզբաղեցնի Alphabet-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը՝ ի հավելումն իր ներկա պաշտոնի։
Փիչայը Google-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնն զբաղեցրել է 2015-ին ընկերության գործունեության վերակառուցման շրջանակում, որը հանգեցրել է Alphabet-ի ստեղծմանը։ Բրինը եւ Փեյջն արդեն ակտիվորեն կմասնակցեն Google-ի գործունեությանը որպես նրա տնօրենների խորհրդի անդամներ, բաժնետերեր եւ համահիմնադիրներ։ Նրանք նաեւ ասել են, որ նախատեսում են կանոնավոր խորհրդակցություններ անցկացնել Փիչայի հետ։
«Մենք երբեք չենք մնացել ղեկավար պաշտոններում, երբ մտածել ենք, որ կա ընկերությունը կառավարելու ավելի լավ միջոց։ Իսկ Alphabet-ին եւ Google-ին երկու գլխավոր տնօրեն եւ նախագահ պետք չեն»,- գրել են Փեյջն ու Բրինը Google-ի տնօրենների խորհրդին ուղղված նամակում։ Փեյջն, օրինակ, ավելի վաղ էր որոշակի չափով հեռացել հրապարակային գործունեությունից։
Համահիմնադիրները կշարունակեն աշխատել Alphabet-ի տնօրենների խորհրդում, տեղեկացնում է CNN-ը։ Նրանք կարող են պահպանել նաեւ ընկերության վերահսկողությունը քվեարկության օգնությամբ (նրանց է պատկանում կոնցեռնի բաժնետոմսերի մեծ մասը)։ Ինչպես նշում են փորձագետները, դա գրեթե երաշխավորում է ընկերության երկու հիմնադիրներին՝ ապագայում Alphabet-ի գործունեության ուղղության վրա ազդելու կարողությունը։

Over 20 years after launching Google from the garage in Menlo Park, Larry Page and Sergey Brin, the founders of the Internet giant, who have become billionaires, are leaving their leadership positions in the parent company Alphabet, RG reported.
Page and Brin resign as CEO and president respectively. Sundar Pichai, Google’s current CEO and long-time CEO, will take over as Alphabet’s CEO in addition to his current position.
Pichai took over as CEO of Google in 2015 as part of a company restructuring program that led to the creation of Alphabet. Brin and Page have already made it clear that they will actively participate in the activities of Google as members of its board of directors, shareholders and co-founders. They also said they plan to hold regular consultations with Pichai.
Co-founders will continue to work on Alphabet's board of directors, CNN reported. They will also be able to maintain control over the company through voting (they own most of the group's shares). According to experts, this practically guarantees the two founders of the company the ability in the future to influence the direction of Alphabet.