Ֆրանսիական մրցակցության հարցերով մարմինը Google-ին տուգանել է 150 մլն եվրոյով՝ համացանցում որոնման հետ կապված գովազդի շուկայում գերակայող դիրքի չարաշահման հետ կապված, հայտնում է AFP-ն:
Ֆրանսիական կարգավորողը, ամերիկյան հսկայի դեմ առաջին անգամ պատժամիջոցներ կիրառելով, Google-ին նաեւ հանձնարարել է «հստակեցնել իր Google Ads գովազդային հարթակի աշխատանքի կանոնները» եւ որոշ գովազդատուների «ակաունտների կասեցման ընթացակարգերը»: Այս քայլն իր չափերով երրորդ պատիժն է, որ իշխանությունները երբեւէ կայացրել են շուկայում գերակայող դիրքի չարաշահման պատճառով: Այս մասին մամուլի ասուլիսում հայտնել է կազմակերպության ղեկավար Իզաբել դե Սիլվան:
Նրա խոսքով՝ Google-ը որոնողական գովազդում զբաղեցնում է «չափազանց գերակա դիրք»՝ շուկայի 90-ից մինչեւ 100 տոկոս բաժնեմասով, իսկ «երբ դուք մեծ իշխանություն եք տնօրինում, նաեւ մեծ պարտավորություններ եք կրում»: Նրա խոսքով՝ իշխանությունները չեն վիճում այն հարցի շուրջ, որ Google-ը սահմանում է իր որոնման գովազդային ծառայություններին հասանելիության կանոններ, բայց «այդ կանոններն էլ պետք է հստակ լինեն»:
Հակամենաշնորհային մարմնի կարծիքով՝ կանոնների վերաբերյալ անորոշությունը «կարող է խոչընդոտել ինովացիոն կայքերի մշակմանը»:
Google-ը 2 ամիս ժամանակ ունի՝ մանրակրկիտ առաջարկ կազմելու միջոցառումների եւ ընթացակարգերի մասին, որոնք ներդրվելու են, որպեսզի իր պրակտիկան համապատասխանեցնեն պահանջներին:

French competition authority fined € 150 million to Google (for abusing a dominant position in the online advertising market, The Local reported.
The French regulator also instructed Google to clarify the rules for the operation of its Google Ads advertising platform and account suspension procedures for some advertisers. This move was the third largest punishment ever imposed by the authorities for abuse of a dominant market position, said head of the organization, Isabelle de Silva.
According to her, Google holds an "extraordinarily dominant position" in search-based advertising, with a market share of between 90 and 100 percent, she said, and "when you have great power, you also have great responsibilities".
Google has two months to prepare a detailed proposal on the measures and procedures that will be implemented to bring its practice in line with the requirements.