Գլխավոր դատախազությունում որոշել են չհաստատել Խաչատրյան քույրերի գործով մեղադրական եզրակացությունը, որոնց մեղադրում են հոր սպանության մեջ: Այս մասին հայտնում են «Կոմերսանտն» ու ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով իրավապահ մարմիններում աղբյուրներին:
«Կոմերսանտի» տեղեկություններով՝ դատախազությունը եզրակացության մեջ մի քանի խախտումներ է գտել, ուստի գործն առայժմ դատարան չի ուղարկվի ըստ էության քննելու: Չի հաղորդվում, թե խոսքը կոնկրետ ինչպիսի թերությունների մասին է, բայց սխալները, հավանաբար, կապված են գործի որակման հետ:
Հիմա գործը պետք է վերադարձնեն Քննչական կոմիտե: Քրիստինա Խաչատրյանի փաստաբան Ալեքսեյ Լիպցերը «Նովայա գազետային» հայտնել է, որ պաշտպանական կողմին առայժմ չեն հայտնել գործը ՌԴ ՔԿ վերադարձնելու մասին:
Քննչական կոմիտեն դեկտեմբերի 3-ին ավարտել էր աղջիկների գործի քննությունը: Եզրակացության մեջ քննիչները նշել էին, որ սպանված Միխայիլ Խաչատրյանը դուստրերին պատճառել է ֆիզիկական եւ հոգեկան տառապանքներ, որը կարող էր որակվել որպես մեղմացուցիչ հանգամանք:
Խաչատրյան քույրերին մեղադրանք են առաջադրել հոր՝ 57-ամյա Միխայիլին անձանց խմբով, նախնական համաձայնությամբ, սպանության համար: Պաշտպանական կողմը պնդում է, որ աղջիկները գործել են անհրաժեշտ ինքնապաշտպանության շրջանակում՝ հոր կողմից բազմամյա խոշտանգումներից, ծեծից եւ նույնիսկ սեռական բռնությունից հետո: Լրացուցիչ փորձաքննությունը հաստատել է, որ Խաչատրյանի բռնության գործողությունները նրա դուստրերի առողջությանը ծանր վնաս են պատճառել:

The Russian Prosecutor General's Office has decided not to confirm the indictment on the case of the Khachaturyan sisters, who are accused of killing their father, Kommersant and TASS reported, citing law enforcement sources.
According to Kommersant, the prosecutor's office has found several violations in the indictment, so the case will not yet be sent to the court for consideration. It is not reported exactly what these shortcomings are, but they are probably related to the qualification of the case.
Now the case must be returned to the Investigative Committee. Kristina Khachaturyan's lawyer, Aleksey Liptser, told Novaya Gazeta that the defense has not yet been informed about the case being returned to the Investigative Committee.
On December 3, the Investigative Committee completed its investigation into the girls' case. The investigators concluded that the killed Mikhail Khachaturyan had caused his daughters physical and mental suffering, which could be qualified as a mitigating factor in the murder.