Հայաստանի եւ Սլովենիայի ապրանքաշրջանառությունն անհրաժեշտ է ավելացնել, եւ բանակցություններ սկսել տնտեսական ոլորտում ներդրումներ իրականացնելու ուղղությամբ։ Այս մասին հայտարարել է Սլովենիայի նախագահ Դանիլո Թյիրկը Սլովենիայում պաշտոնական այցով գտնվող Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը հաջորդած մամուլի ասուլիսում։
«Մեր երկրների միջեւ կան մշակութային կապեր, սակայն համագործակցությունը պետք է ավելի լավ մակարդակի հասցնել նաեւ զբոսաշրջության ոլորտում: Կարելի է խորացնել համագործակցությունը էներգետիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության բնագավառներում եւս»,- ասել է նա՝ ավելացնելով, որ առկա է նաեւ քաղաքական հիմնախդիրների լուծման ուղղությամբ համատեղ աշխատելու գիտակցություն։
«Մենք գիտակցում ենք, թե որքան կարեւոր է աշխատել միասին լուծել քաղաքական հիմնախնդիրները, որի վրա հիմնված են միջազգային խաղաղությունն ու անվտանգությունը: Սլովենիան սատարում է Մինսկի խմբի ջանքերը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում, որը հակամարտութուններից ամենաերկարատևներից է Եվրոպայում»,-իր խոսքում նշել է Սլովենիայի նախագահ Թյիրկը:

Товарооборот между Арменией и Словенией необходимо увеличить, а также начать переговоры по вопросу инвестиций в экономической сфере. Об этом сегодня, 13 апреля, в столице Словении Любляне на пресс-конференции по итогам встречи с находящимся в Словении с официальным визитом президентом Армении Сержем Саргсяном заявил президент Словении Данило Тюрк.
«Между нашими странами есть культурные связи, но сотрудничество в сфере туризма нужно довести до более высокого уровня. Можно углубить его в области энергетики, а также в областях сельского хозяйства и высоких технологий», - сказал он, добавив, что вдобавок ко всему имеется желание работать совместно в направлении решения важных политических вопросов.
«Мы осознаем, насколько важно работать и решать вместе политические задачи, на которых основаны международный мир и безопасность. Словения содействует усилиям Минской группы ОБСЕ в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта, который является одним из самых затяжных конфликтов в Европе», - отметил в своей речи президент Словении.