Հայաստանի եւ Սլովենիայի ապրանքաշրջանառությունն անհրաժեշտ է ավելացնել, եւ բանակցություններ սկսել տնտեսական ոլորտում ներդրումներ իրականացնելու ուղղությամբ։ Այս մասին հայտարարել է Սլովենիայի նախագահ Դանիլո Թյիրկը Սլովենիայում պաշտոնական այցով գտնվող Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը հաջորդած մամուլի ասուլիսում։
«Մեր երկրների միջեւ կան մշակութային կապեր, սակայն համագործակցությունը պետք է ավելի լավ մակարդակի հասցնել նաեւ զբոսաշրջության ոլորտում: Կարելի է խորացնել համագործակցությունը էներգետիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության բնագավառներում եւս»,- ասել է նա՝ ավելացնելով, որ առկա է նաեւ քաղաքական հիմնախդիրների լուծման ուղղությամբ համատեղ աշխատելու գիտակցություն։
«Մենք գիտակցում ենք, թե որքան կարեւոր է աշխատել միասին լուծել քաղաքական հիմնախնդիրները, որի վրա հիմնված են միջազգային խաղաղությունն ու անվտանգությունը: Սլովենիան սատարում է Մինսկի խմբի ջանքերը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում, որը հակամարտութուններից ամենաերկարատևներից է Եվրոպայում»,-իր խոսքում նշել է Սլովենիայի նախագահ Թյիրկը:

Armenian-Slovenian trade needs increasing. Also, the sides need to start negotiating economic investments, Slovenian President Danilo Turk told on a press conference in Ljubljana, held jointly with his Armenian counterpart Serzh Sargsyan, who is on an official visit to Slovenia.
Armenia and Slovenia have cultural ties and need to raise the level of cooperation in tourist industry, energy, agriculture and high technologies, the Slovenian President said. The nations are also willing to cooperate in dealing with important political issues, Danilo Turk added.
Slovenia is contributing to the OSCE Minsk Group’s efforts to resolve the Nagorno-Karabakh conflict, one of the most protracted conflicts in Europe, the Slovenian president said.