Թեհրանից Կիեւ PS 752 չվերթի գրանցված 169 ուղեւորներից երկուսը չի նստել ինքնաթիռ։ Այս մասին ճեպազրույցում տեղեկացրել է Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության եւ պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ալեքսեյ Դանիլովը, տեղեկացնում է «112 Ուկրաինա»-ն։
«Բոլոր 169 քաղաքացիների անունները, որոնք գրանցվել են այդ չվերթի համար, մենք ունենք։ Ձեր ուշադրությունն ենք հրավիրում այն բանին, որ ինքնաթիռ նստել է 167 քաղաքացի։ Երկու քաղաքացի չի նստել ինքնաթիռ, որն ուղեւորվում էր Թեհրանից»,- նշել է Դանիլովը։
Ինչպես տեղեկացնում է «ԿՊ»-ն, Թեհրանում կործանված ուկրաինական ինքնաթիռի մասերում գտել են ձեռագիր գրություն։ Պարզվել է, որ այն պատկանել է ուղեւորներից մեկին՝ կանադացի ուսանողի։ Գրառման մեջ պատանին Աստծուն խնդրում է օգնել քննությունները հանձնելու հարցում։ Նախնական տվյալներով՝ զոհվածների մի մասը կանադացի ուսանողներ են, որոնք վերադառնում էին սուրբծննդյան արձակուրդներից հետո եւ ընտրել էին հենց այս չվերթը ցածր գնի պատճառով։
Հիշեցնենք, որ Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանում վթարվել է ՈւՄԱ-ին պատկանող Boeing 737 ուղեւորատար ինքնաթիռը։ Նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին գրել է, որ ինքնաթիռում գտնվողները բոլորը զոհվել են։ Արտաքին գործերի նախարար Վադիմ Պրիստայկոն նշել է, որ աղետի հետեւանքով զոհվել է Ուկրաինայի 11 քաղաքացի։
Նախնական տվյալներով՝ ինքնաթիռում 167 ուղեւոր եւ անձնակազմի 9 անդամ է եղել։
Թռիչքի ժամանակ ինքնաթիռը բռնկվել է։ Վթարի պատճառների պաշտոնական վարկածը Իմամ Խոմեյնիի անվան միջազգային օդանավակայանի ներկայացուցիչների կողմից շարժչի բռնկումն է։

A total of 169 passengers registered on flight from Iran to Kyiv, but two of them did not board the plane, Ukrainian Secretary of the National Security and Defense Council Oleksiy Danilov told reporters.
According to KP, rescuers found a handwritten note of the Canadian student who had asked God to help with the exam. According to preliminary data, some of the victims of the disaster are students from Canada returning after the Christmas holidays. They reportedly chose that flight because of the low price.
As reported earlier, Ukrainian passenger plane Boeing 737 has crashed in Tehran. President Volodymyr Zelenskyy wrote all people on board died. According to the Minister of Foreign Affairs, Vadym Prystaiko, 11 Ukrainian citizens were killed.
According to preliminary data, there were 167 passengers and 9 crew members on the plane.
The plane caught fire at the takeoff. Qassem Biniaz, an official at the Iranian Ministry of Roads and Urban Development, told IRNA that an engine caught fire and the pilot was unable to regain control.