Վլադիմիր Պուտինը Դամասկոս կատարած այցի ժամանակ առաջարկել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին հրավիրել ամերիկացի իր գործընկեր Դոնալդ Թրամփին: Պուտինի եւ Ասադի խոսակցության հատվածը ցույց են տվել «Ռոսսիա 1» հեռուստաալիքի «Մոսկվա: Կրեմլ: Պուտին» հաղորդման եթերում, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Սուրբ Կույս Մարիամ ուղղափառ եկեղեցում առաջնորդները զրուցել են Պողոս առաքյալի մասին, որը, ինչպես համարվում է, ընդունել է Քրիստոնեությունը Դամասկոսի դարպասների մոտ: Ավանդույթի համաձայն՝ քաղաքի ճանապարհին նա կուրացել է երկնքից իջնող վառ լույսից, առաքյալին հայտնվել է Հիսուսն ու ասել՝ որպեսզի վերադառնա տեսողությունը, պետք է ուղիղ ճանապարհով քայլել դեպի եպիսկոպոսի տունը:
Բաշար Ասադը կատակել է. «Եթե Թրամփը գնա այդ ճանապարհով, նրա հետ նույնպես ամեն իր նորմալ կլինի»:
«Կուղղվի, կուղղվի…Հրավիրեք, նա կժամանի»,-պատասխանել է Պուտինը:
Սիրիայի նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել Ամերիկայի ղեկավարությանն ընդունելու, ինչից հետո Ռուսաստանի առաջնորդը խոստացել է փոխանցել Թրամփին այդ խոսքերը:

Владимир Путин во время визита в Дамаск предложил президенту Сирии Башару Асаду пригласить в гости американского коллегу Дональда Трампа. Отрывок разговора, который состоялся между Путиным и Асадом во время посещения лидерами двух стран православной церкви Святой Девы Марии, показали в эфире программы «Москва. Кремль. Путин» на канале «Россия 1», сообщает РИА Новости.
В церкви лидеры беседовали об апостоле Павле, который, как считается, принял христианство у ворот Дамаска. По преданию, на пути к городу он ослеп от яркого света с неба, апостолу явился Иисус и велел ему, чтобы вернуть зрение, идти по прямой дороге в дом епископа.
Башар Асад пошутил: «Если Трамп по этой дороге приедет, тоже с ним станет все нормально».
«Исправится, исправится... Пригласите, он приедет», - ответил Путин.
Президент Сирии выразил готовность принять американское руководство, на что российский пообещал передать эти слова Трампу.