Հայաստանի խորհրդարանն ապրիլի 14-ին քննարկել է Քրեական օրենսգրքի փոփոխությունները, որոնք նախատեսում են առանձնապես ծանր հանցագործությունների համար պատժի խստացում, իսկ նվազ ծանր հանցագործությունների համար` պատժի նվազեցում:
Փաստաթղթով, մասնավորապես, նախատեսվում է խստացնել պատիժները սպանությունների, բազմակի հանցագործությունների համար:
Ինչպես խորհրդարանի ամբիոնից հայտարարել է գլխավոր դատախազի տեղակալ Մնացական Սարգսյանը, ներկայիս օրենսգրքում պարադոքսալ դրույթներ կան: «Օրինակ, սպանության համար ավելի մեղմ պատիժ է նախատեսված, քան թմրատրաֆիկի կամ տրաֆիկինգի համար»,- ասել է նա` առաջարկելով խստացնել պատիժները: Այսպես, Քր.օր-ով սպանությունների համար նախատեսված 6-12 տարին առաջարկվում է փոխել 8-ից 15 տարով, իսկ 8-ից 15 տարին` 20 տարուց մինչեւ ցմահ ազատազրկում:
Համեմատաբար թեթեւ հանցագործությունների համար առաջարկվում է մեղմացնել պատիժը, կանալքը փոխարինել պայմանական ժամկետներով կամ հարկադիր աշխատանքներով: Փոփոխությունների ընդունման դեպքում ավելի քան 1000 մարդու դատավճիռ կվերանայվի:

Парламент Армении 14 апреля рассмотрел поправки к Уголовному кодексу, предусматривающие ужесточение наказаний, предусмотренных за особо тяжкие преступления, и смягчение мер пресечения за сравнительно легкие.
Документом, в частности, планируется ужесточить наказания за убийства, многократные преступления. Как отметил с трибуны парламента заместитель генерального прокурора Армении Мнацакан Саркисян, в настоящее время в Уголовном кодексе есть пародоксальные положения. «Например, за убийство предусмотрено более мягкое наказание, чем, скажем, за наркотрафик или трафикинг», - отметил он, предложив соответствующими поправками ужесточить наказания, предусмотренные за убийства. Так, случаи убийств, караемые УК сроком 6-12 лет, новыми поправками планируется увеличить с 8-15 лет. А преступления, караемые сроком 8-15 лет, новыми поправками предлагается наказывать 20 годами или пожизненным заключением.
А вот за сравнительно легкие преступления новыми поправками планируется облегчить наказания, сменить арест на условные сроки или принудительные работы. К таким преступлениям новыми поправками причисляются мелкие кражи. В случае принятия поправок к УК приговоры более 1000 человек будут пересмотрены.