2011 թվականի առաջին եռամսյակին Հայաստան են այցելել ավելի քան 31 հազար իրանցիներ։ Ապրիլի 15-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության եւ տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը՝ ավելացնելով, որ Հայաստան ժամանող իրանցիների հոսքը տարեցտարի ավելի է մեծանում։
Նրա խոսքով, միայն մարտին, երբ իրանցիները նշում են Նովրուզը, Հայաստան է այցելել ավելի քան 25 հազար իրանցի։ Միաժամանակ Ապրեսյանը նշեց, որ անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ, մեր երկիր ժամանել է 28 հազար զբոսաշրջիկ։
Ապրեսյանը նաեւ նշեց, որ իրանցի զբոսաշրջիկների շրջանում սոցհարցում է անցկացվել, որին մասնակցել է 101 մարդ։ Համաձայն հարցման արդյունքների՝ Իրանից Հայաստան ժամանում են հիմնականում 30-40 տարեկան անձինք։ Զբոսաշրջիկների 70 տոկոսը գալիս է ընտանիքների հետ։
Հարցին, թե կցանկանայի՞ն կրկին այցելել Հայաստան կամ խորհուրդ կտայի՞ն իրենց բարեկամներին գալ այստեղ, 72 մարդ դրական պատասխան է տվել։ Համաձայն սոցհարցման՝ 10 օրվա ընթացքում յուրաքանչյուր իրանցի զբոսաշրջիկ միջինը 1600 դոլար է ծախսում։

YEREVAN. - Over 31,000 Iranians visited Armenia over the recent four months, said representative of Armenia’s Ministry of Economy.
Head of tourism department at the Economy Ministry Mekhak Apresyan said that 28,000 Iranian tourists visited Armenia this March against 25,000 in the same period of last year, stressing it is the month when they celebrate Novruz holiday (Iranian new year).
Apresyan added that public opinion poll held among 101 Iranian tourists showed that around 70% of Iranians came to Armenia with their families. The main age group is 30-40. Asked whether they will advice to visit Armenia, 72 people responded positively. According to the poll, an average Iranian tourist spends $1,600 during ten days.