2011 թվականի առաջին եռամսյակին Հայաստան են այցելել ավելի քան 31 հազար իրանցիներ։ Ապրիլի 15-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության եւ տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը՝ ավելացնելով, որ Հայաստան ժամանող իրանցիների հոսքը տարեցտարի ավելի է մեծանում։
Նրա խոսքով, միայն մարտին, երբ իրանցիները նշում են Նովրուզը, Հայաստան է այցելել ավելի քան 25 հազար իրանցի։ Միաժամանակ Ապրեսյանը նշեց, որ անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ, մեր երկիր ժամանել է 28 հազար զբոսաշրջիկ։
Ապրեսյանը նաեւ նշեց, որ իրանցի զբոսաշրջիկների շրջանում սոցհարցում է անցկացվել, որին մասնակցել է 101 մարդ։ Համաձայն հարցման արդյունքների՝ Իրանից Հայաստան ժամանում են հիմնականում 30-40 տարեկան անձինք։ Զբոսաշրջիկների 70 տոկոսը գալիս է ընտանիքների հետ։
Հարցին, թե կցանկանայի՞ն կրկին այցելել Հայաստան կամ խորհուրդ կտայի՞ն իրենց բարեկամներին գալ այստեղ, 72 մարդ դրական պատասխան է տվել։ Համաձայն սոցհարցման՝ 10 օրվա ընթացքում յուրաքանչյուր իրանցի զբոսաշրջիկ միջինը 1600 դոլար է ծախսում։

В течение первого квартала 2011 года Армению посетили более 31 тыс. иранцев. Об этом на пресс-конференции 15 апреля сообщил начальник Управления туризма и территориально-экономического развития Министерства экономики Армении Мехак Апресян, добавив, что из года в год наблюдается рост числа иранских туристов.
По его словам, только в марте, когда иранцы отмечают праздник Новруз, Армению посетили более 25 тыс. туристов из Ирана. При этом он отметил, что за аналогичный период 2010 Армению посетили более 28 тыс. туристов: «Динамика роста очевидна, 18 тысяч туристов из Ирана посетили нашу страну с 20 по 31 марта».
Апресян также сообщил, что среди иранских туристов в этом году был проведен соцопрос, в котором участвовал 101 респондент. Согласно результатам опроса, из Ирана в Армению в основном приезжают граждане 30-40 лет. Около 70% туристов приехали со своими семьями. А на вопрос, хотели бы они посетить Армению еще раз или посоветуют ли своим знакомым посетить Армению, 72 человека ответили положительно. Согласно опросу, в течение 10 дней один иранский турист тратит в среднем $1600.