Համընդհանոր նիհիլիզմ կա հասարակության մեջ, ինչն անդրադառնում է Հայաստանի միջազգային վարկանիշների վրա; Այսօր` ապրիլի 18-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարեց «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն, Հանրային խորհրդի անդամ Հովիկ Մուսայելյանը:
Անդրադառնալով Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի հրապարակած ցանցային պատրաստվածության ցուցանիշին, որտեղ Հայաստանը աշխարհում 109-րդն է, Հ. Մուսաելյանն ասաց, որ Հայաստանի իրական տեղը 70-80-րդ մակարդակում է: Սակայն հարցմանը մասնակցող 100 հայ գործարարները, որպես կանոն, բացասական պատասխաններ են տալիս, ինչի հետեւանքով մեր երկրի ցուցանիշները անկում են ապրում:
«Ադրբեջանում, օրինակ, այդ հարցումն օբյեկտիվ չէ, քանի որ ոչ ոք չի համարձակվի քննադատել կառավարությանը, իսկ այստեղ այդպիսի խնդիր չկա»,- ասաց Հ. Մուսայելյանը: Նա նշեց մի շարք ձեռքբերումներ, որոնք հաշվի չեն առնվել ցանցային պատրաստվածության ինդեքսում: Այդպիսիք են` 4G ցանցի գործարկումը Վիվասել-ՄՏՍ-ի կողմից, «Սինոփսիս Արմենիայում» բարդագույն տեխնոլոգիական նախագծումները եւ այլն:
«Սինոփսիս Արմենիայի» տնօրենը քննադատեց հայ գործարարներին նաեւ այն բանի համար, որ չեն ցանկանում օգտվել կառավարության քայլերից, որը էլեկտրոնային կառավարման ոլորտում մի շարք նորամուծություններ է կատարել:
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային զեկույցը շատ կարեւոր է, սակայն չի նշանակում, թե պետք է լինենք այնպիսի տեղում, որ ծաղրի առարկա դառնանք»,- եզրափակեց Հ. Մուսայելյանը;

В армянском обществе есть некий нигилизм, что влияет на международные рейтинги страны. Об этом на пресс конференции 18 апреля заявил директор компании «Synopsys Armenia» Овик Мусаелян.
По словам Мусаеляна, Армения занимает 109-ю строчку в рейтинге стран по Индексу сетевой готовности, опубликованном Всемирным банком, в то время как реальная позиция Армении где-то между 70 и 80 местом. Однако, 100 армянских предпринимателей, принявших участие в опросе, как правило, давали негативные ответы, что и привело к падению нашей страны в рейтинге.
«В Азербайджане, например, данный опрос необъективен, так как никто не осмелится критиковать правительство, в то время как здесь такой проблемы не существует»,- заявил он. Мусаелян отметил несколько достижений, которые не были приняты во внимание в индексе сетевой готовности. Среди них - использование 4G сетей компанией «ВиваСелл-МТС», сложные технологические проекты компании «Synopsys Armenia».
Директор компании подверг критике армянских бизнесменов, которые не хотят использовать ряд новых веяний, предложенных правительством в сфере электронного управления.
«Всемирный доклад по информационным технологиям очень важен, но это не означает, что мы должны находиться на таких позициях, чтобы стать предметом для шуток»,- заключил Мусаелян.