Համընդհանոր նիհիլիզմ կա հասարակության մեջ, ինչն անդրադառնում է Հայաստանի միջազգային վարկանիշների վրա; Այսօր` ապրիլի 18-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարեց «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն, Հանրային խորհրդի անդամ Հովիկ Մուսայելյանը:
Անդրադառնալով Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի հրապարակած ցանցային պատրաստվածության ցուցանիշին, որտեղ Հայաստանը աշխարհում 109-րդն է, Հ. Մուսաելյանն ասաց, որ Հայաստանի իրական տեղը 70-80-րդ մակարդակում է: Սակայն հարցմանը մասնակցող 100 հայ գործարարները, որպես կանոն, բացասական պատասխաններ են տալիս, ինչի հետեւանքով մեր երկրի ցուցանիշները անկում են ապրում:
«Ադրբեջանում, օրինակ, այդ հարցումն օբյեկտիվ չէ, քանի որ ոչ ոք չի համարձակվի քննադատել կառավարությանը, իսկ այստեղ այդպիսի խնդիր չկա»,- ասաց Հ. Մուսայելյանը: Նա նշեց մի շարք ձեռքբերումներ, որոնք հաշվի չեն առնվել ցանցային պատրաստվածության ինդեքսում: Այդպիսիք են` 4G ցանցի գործարկումը Վիվասել-ՄՏՍ-ի կողմից, «Սինոփսիս Արմենիայում» բարդագույն տեխնոլոգիական նախագծումները եւ այլն:
«Սինոփսիս Արմենիայի» տնօրենը քննադատեց հայ գործարարներին նաեւ այն բանի համար, որ չեն ցանկանում օգտվել կառավարության քայլերից, որը էլեկտրոնային կառավարման ոլորտում մի շարք նորամուծություններ է կատարել:
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային զեկույցը շատ կարեւոր է, սակայն չի նշանակում, թե պետք է լինենք այնպիսի տեղում, որ ծաղրի առարկա դառնանք»,- եզրափակեց Հ. Մուսայելյանը;

YEREVAN. - Armenian society is, to an extent, nihilistic which affects the country`s international rankings, Director of the Synopsys Armenia Company Hovik Musaelyan told journalists on Monday.
According to him, although Armenia ranks 109th in the WB-released network readiness index, its real ranking is between 70th and 80th. However, most of the 100 Armenian businessmen involved in the survey gave unfavorable answers, which affected Armenia`s ranking.
"The poll results are not objective in Azerbaijan because no one would dare be critical of the government. We have no problem like this," Musaelyan said.
He pointed out a number of achievements ignored in the network readiness index. Among them is the 4G system operated by the Viva-Cell Company and sophisticated technological projects by Synopsys Armenia.
He is critical of Armenian businessmen for being unwilling to use the government-offered novelties, such as e-management.
The World IT Report is most important, which, however, does not at all mean Armenia`s ranking must be "a standing joke," Musaelyan said.