Երեւան քաղաքի առաջին ատյանի դատարանը, դատավոր Էդիկ Ավետիսյանի նախագահությամբ, կասեցրել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ գործարար Սիլվա Համբարձումյանի գործը։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը։
«Հիմքն այն է, որ Քաղաքացիական դատավարության օրենսգիրքն ասում է՝ վարույթը կասեցվում է, եթե կա մեկ այլ քրեական, քաղաքացիական կամ վարչական գործ, առանց որի քննության անհնար է այս գործի քննությունը։ Հիմա դատարանն այդ հիմքում կասեցրել է»,- ասաց Օրբելյանը։
Հիշեցնենք, որ հայցադիմումը ներկայացվել է Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանի կողմից՝ զրպարտություն հանդիսացող փաստացի տվյալները հերքելու եւ երկու միլիոն ՀՀ դրամ փոխհատուցում բռնագանձելու պահանջներով: Հայցադիմումի հիմք է հանդիսացել Սիլվա Համբարձումյանի կողմից 02.11.2018 թվականին «Հայացք» մամուլի ակումբում ասուլիսի ժամանակ հնչեցված հետեւյալ արտահայտությունը․ «Ես 2008 թվականին խոշոր գործարք եմ արել արաբների հետ եւ ինձ չխանգարելու համար վճարել եմ եւ՛ հանրապետության նախագահին՝ Քոչարյան Ռոբերտին, եւ՛ …»:

YEREVAN. - A Yerevan court of first instance has suspended the lawsuit filed by Armenia's second President Robert Kocharyan against businesswoman Silva Hambardzumyan. Kocharyan's lawyer Aram Orbelyan told this to Armenian News-NEWS.am.
"The grounds are that the Code of Civil Procedure says that proceedings are suspended if there is another criminal, civil or administrative case without the examination of which it is impossible to examine this case," Orbelyan said.
The lawsuit was filed by Aram Orbelyan, seeking to refute the slander and to pay 2mn drams in compensation.
The grounds for this lawsuit was the following statement made by Silva Hambardzumyan in 2018: "I made a big deal with the Arabs in 2008, and paid both the president of the republic—Robert Kocharyan, and...not to bother me."