Քանի դեռ սահմանադրական փոփոխության նախագիծը չի ընդունվել առաջին ընթերցմամբ եւ չի ստացել սահմանադրական դատարանի դրական եզրակացությունը, այն չի կարող դրվել հանրաքվեի։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 6-ին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի փաստաբան Ամրամ Մակինյանը։
Գրառման մեջ, մասնավորապես, ասվում է․
«Հարգելիներս, խնդրում եմ նայեք «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 86-րդ հոդվածը։ Դրա համաձայն՝ սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծն Ազգային ժողովում քննարկվում է երկու ընթերցմամբ։ Առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց (անհրաժեշտ է 88 կողմ ձայն) եւ Սահմանադրական դատարանի դրական եզրակացությունը ստանալուց հետո միայն Ազգային ժողովը կարող է քննարկել նշված նախագիծն ընդունելու/հանրաքվեի նշանակելու հարցը։ Քանի դեռ սահմանադրական փոփոխության նախագիծը չի ընդունվել առաջին ընթերցմամբ եւ չի ստացել սահմանադրական դատարանի դրական եզրակացությունը, այն չի կարող դրվել հանրաքվեի։
Դադարեցրեք այս իրավական խեղկատակությունը։
Այն ամբողջությամբ հակասում է թե Սահմանադրությանը, թե «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 86-րդ հոդվածին»։

The draft amendment to the Constitution can’t be put to a referendum so long as it hasn’t been adopted in the first reading and hasn’t been approved by the Constitutional Court. This is what President of the Constitutional Court Hrayr Tovmasyan’s lawyer Amram Makinyan wrote on his Facebook page.
“My dears, please read Article 86 of the Constitutional Law “Rules of Procedure of the National Assembly”. According to the Rules of Procedure, the draft amendments to the Constitution shall be considered in the National Assembly in two readings. Only after draft amendments are adopted in the first reading (88 votes are required) and approved by the Constitutional Court can the National Assembly consider the issue of adopting the specified bill or designating a referendum. The draft amendment to the Constitution can’t be put to a referendum so long as it hasn’t been adopted in the first reading and hasn’t been approved by the Constitutional Court.
Stop mocking the law.
The bill completely contradicts the Constitution and Article 86 of the Constitutional Law “Rules of Procedure of the National Assembly”.”