Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը երկրում կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված իրավիճակը ծայրաստիճան ծանր է անվանել, բայց վստահություն է հայտնել հիվանդությունը կհաղթահարվի, կապակցությամբ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն` վկայակոչելով ՉԺՀ-ի Կենտրոնական հեռուստատեսությանը:
«Հիվանդության տարածման հետ կապված իրավիճակը դեռ ծայրահեղ ծանր է, կուսակցական կոմիտեները և կառավարությունները բոլոր մակարդակներում պետք է վճռականորեն եւ հետևողականորեն իրականացնեն հիվանդության տարածումը կանխելու եւ վերահսկելու ԽԿԿ կենտկոմի բոլոր որոշումներն ու ծրագրերը» - ասել է Չինաստանի առաջնորդը:
Ընդ որում, նա վստահություն է հայտնել, որ Չինաստանն ունի բոլոր հնարավորություններն ու վստահությունը, որ կհաղթի հիվանդությանը, որի հետեւանքով ավելի քան 900 մարդու է մահացել:
Չինաստանի ղեկավարը կոչ է արել խստագույն և համապարփակ միջոցներ ձեռնարկել բոլոր մակարդակներում` կորոնավիրուսի հետագա տարածումը զսպելու համար, եւ, ի վերջո, հաղթանակ տանել այս հիվանդության դեմ ժողովրդական պատերազմում:
«Մենք պետք է անպայման վստահ լինենք, որ մենք անկասկած կկարողանանք հաղթահարել այս բռնկումը»,- ասել է Սի Ցզինպինը Պեկինի բնակիչներին քաղաքի միկրոշրջաններից մեկում ստուգման ժամանակ:

Председатель КНР Си Цзиньпин назвал все еще крайне тяжелой ситуацию с распространением коронавируса в стране, однако выразил уверенность в победе над заболеванием, сообщает РИА Новости  со ссылкой на Центральное телевидение КНР.
«Ситуация с распространением заболевания по-прежнему крайне тяжелая, партийные комитеты и правительства на всех уровнях должны решительно и последовательно выполнять все решения и планы ЦК КПК по профилактике и контролю за распространением заболевания», - заявил китайский лидер, слова которого приводит телевидение.
При этом он выразил уверенность, что у Китая есть все возможности и уверенность в победе над заболеванием, которое уже унесло жизни более 900 человек.
Китайский лидер призвал на всех уровнях предпринимать самые строгие и всеобъемлющие меры, чтобы сдержать дальнейшее распространение коронавируса, и в конце концов одержать победу в народной войне с этим заболеванием.
«Мы обязательно должны быть уверены, что мы непременно сможем победить эту вспышку заболевания», - сказал Си Цзиньпин жителям Пекина во время инспекции одного из микрорайонов города.
Власти Китая 31 декабря сообщили ВОЗ о вспышке неизвестной пневмонии в городе Ухане в провинции Хубэй. Специалисты установили возбудителя болезни - коронавирус 2019-nCoV. К настоящему моменту только в Китае от заболевания скончались 908 человек, в их числе два иностранца, число подтвержденных случаев заражения превысило 40,1 тысячи.