Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ)  խախտում է Սահմանադրությունը եւ մի շարք օրենքներ։ Այսօր` ապրիլի 19-ին մամուլի ասուլիսում նման հայտարարություն կատարեց Լուսակերտի թռչնաֆաբրիկայի շահերի պաշտպան Իրինա Հակոբյանը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր NEWS.am-ը ` ՏՄՊՊՀ-ն մարտի 30-ի նիստում «Լուսակերտի տոհմային թռչնաբուծական ֆաբրիկա» ընկերությանը ճանաչել է գերիշխող դիրքը չարաշահող եւ 100 մլն դրամի տուգանք նշանակել (2009-ին ընկերության հասույթի 2 տոկոսի չափով):
Հանձնաժողովի որոշումը պայմանավորված է հետեւյալով. դեկտեմբերի վերջում`ձվի դեֆիցիտի եւ իրացման գների կտրուկ ավելացման օրերին, ձուարտադրողների մոտ պահեստավորված է եղել մեծ քանակի ձու, որի գերակշիռ մասը պատկանել է ԼՏԹՖ-ին։
Ի. Հակոբյանը լրագրողներին հիշեցրեց, որ ՏՄՊՊՀ-ն իրենց թռչնաֆաբրիկային մինչ այդ էլ տուգանել էր 5 մլն դրամի չափով` մակնշում չիրականացնելու համար: Սակայն թռչնաֆաբրիկան դատական կարգով բողոքարկել է հանձնաժողովի որոշումը եւ շահել դատը: Այդ հանգամանքն էլ, ըստ Ի. Հակոբյանի, բարկացրել է ՏՄՊՊՀ-ին, եւ նրանք մի նոր վարույթ են սկսել:
Իրավաբանը մի քանի օրինակ նշեց, թե ինչպես ՏՄՊՊՀ-ն խախտել է Սահմանադրությունը եւ օրենքները: Նախ, ըստ իրավաբանի, հանձնաժողովն իր եզրահանգումներն ապացուցում է դիտանցումների միջոցով: Սակայն մինչ օրս ոչ ոք չգիտի, թե «դիտանցում» ինչ է նշանակում:
Համենայնդեպս, կառավարությունը նման կարգ չի սահմանել, հետեւաբար` ՏՄՊՊՀ-ն գործել է օրենքից դուրս`վերազանցելով Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունները:
Մեկ այլ խախտում է, ըստ Ի. Հակոբյանի, այն, որ Հանձնաժողովն իր որոշման մասին տեղեկանքը լրագրողներին բաժանում է նիստից առաջ, երբ դեռ որոշումը քվեարկության չի դրվել:
Ի. Հակոբյանն ասաց նաեւ, որ օրենքի համաձայն տուգանքը պետք է կազմի նախորդ տարվա հասույթի 2 տոկոսը, իսկ դա կազմում է ոչ թե 100 մլն դրամ, այլ` 80 մլն դրամ:
Հիշեցնենք, որ Լուսակերտի թռչնաֆաբրիկայի սեփականատեր Խաչիկ Մանուկյանը NEWS.am-ին նույնպես հայտնել էր, որ դատարանում կբողոքարկի ՏՄՊՊՀ որոշումը:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении нарушает Конституцию и ряд законов. Об этом на пресс-конференции 19 апреля заявила представитель интересов Лусакертской птицефабрики Ирина Акопян.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, на заседании 30 марта Комиссия признала «Лусакертскую племенную птицеводческую фабрику» злоупотребляющей доминирующее положение и назначила штраф на сумму 100 млн. драм (в виде 2% дохода компании в 2009 г.).
И. Акопян напомнила журналистам, что Комиссия до этого оштрафовала птицефабрику на сумму 5 млн. драм из-за отсутствия маркировки. Однако птицефабрика в судебном порядке обжаловала решение Комиссии и выиграла дело. Это обстоятельство, по словам И. Акопян, разозлило Комиссию, которая начала новое производство.
Юрист привела несколько примеров того, как Комиссия нарушила Конституцию и законы. Во-первых, по словам юриста, Комиссия делает свои выводы с помощью мониторинга. Однако по сей день никто не знает, что означает «мониторинг».
По крайней мере, правительство не устанавливало такого порядка, поэтому Комиссия действовала вне закона, превысив свои полномочия, установленные Конституцией.
Другим нарушением, по словам И. Акопян, является то, что Комиссия раздает журналистам справку о своем решении перед заседанием, когда решение еще не поставлено на голосование.
И. Акопян также сказала, что, по закону, штраф должен составлять 2% от дохода прошлого года, что составляет не 100, а 80 млн. драм.
Напомним, что владелец Лусакертской птицефабрики Хачик Манукян тоже сообщил Новости Армении – NEWS.am, что обжалует в суде решение Комиссии.