«Այսօր կեսօրին վայրեջք կատարած Միլան-Երևան չվերթի բոլոր՝ 69 ուղևորները ստուգվել են»,- «Ազատություն» ռադիոկայանին տեղեկացրել է «Զվարթնոցի» սահմանային բժշկասանիտարական հսկիչ կետի բժիշկ-համաճարակաբան Հայկ Կարապետյանը։ Միլանից Երևան եկած մեկ ուղևոր հոսպիտալացվել է, քանի որ մի քանի օր առաջ շնչառական վարակի նշաններ է ունեցել. «Ուղևորներից մեկը նշել է նախորդ օրը առողջական որոշակի խնդիրներ, այդ պատճառով հոսպիտալացրել ենք՝ լաբորատոր պայմաններում լրացուցիչ ստուգումներ անցկացնելու նպատակով»:
Թեսթավորում անցնելու հարցով որոշումը կկայացվի «Նորքի» ինֆեկցիոն հիվանդանոցում: Արսեն Թորոսյանը հոսպիտալացված այս ուղևորին հորդորում է չառանձնացնել. «Նա միակ քաղաքացին չէ, որ այս պահին գտնվում է մեր ինֆեկցիոն հիվանդանոցում, բազմաթիվ քաղաքացիներ են գտնվում, որոնք սպասում են իրենց պատասխանին»:
Ըստ նախարարի՝ թեստավորումն ընթացիկ գործ է՝ 135 քաղաքացի արդեն թեստավորվել է, ու մեկ բացառությամբ մյուսների մոտ կորոնավիրուսի վարակը բացառվել է։ Միլան-Երևան չվերթով ժամանածները «Զվարթնոցի» ժամանման սրահ են մտել հիմնականում դիմակներով: Ժամանածները պատմել են, որ Իտալիայում խուճապ չկա:

All 69 passengers on the Milan-Yerevan flight that arrived at noon today were checked. Epidemiologist Hayk Karapetyan, head of the border medical-sanitary inspection point at Yerevan Zvartnots International Airport, told this to RFE/RL.
One passenger who arrived with the Milan-Yerevan flight was hospitalized because he had signs of respiratory infection a few days ago. "One of the passengers noted that he had some health problems the day before, so we have hospitalized him for additional tests under laboratory conditions," Karapetyan said.
The decision to undergo the test will be made at the Yerevan infection hospital. Minister of Health Arsen Torosyan urges not to separate this hospitalized passenger. "He is not the only person currently in our infection hospital,” he said. There are many people waiting for their [test] results.”
According to the minister, these tests are an ongoing task, 135 peoples have already been tested, and the coronavirus infection has been ruled out in others, with one exception.
Those arriving on the Milan-Yerevan flight entered Zvartnots' arrival hall mostly with face masks, but said there was no panic in Italy.