Արցախը հայտնվել է աշխարհի ժողովրդավարական քարտեզում: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ տեսանյութ հրապարակել:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Երբ նախորդ տարի Արցախի ՏԻՄ ընտրություններում դիտորդական առաքելության էինք ուղարկում հայաստանյան կազմակերպության, հայտնի ուժերը դա որակում էին որպես «ապազգային դավադրություն»։
Իսկ հիմա, որպես արդյունք՝ Արցախը հայտնվել է աշխարհի ժողովրդավարական քարտեզում։
Սա է ազգային քաղաքականության մեր ընկալումը»:
Նշենք, որ տեսանյութում ասվում է, որ Freedom House միջազգային կազմակերպության «Ազատությունն աշխարհում-2020. Անառջնորդ պայքար հանուն ժողովրդավարության» զեկույցում նշվում է, որ Արցախն առանձնանում է Եվրասիական տարածքի այլ չճանաչված տարածքներից: Մասնավորապես, նշվում է. «Լեռնային Ղարաբաղում սեպտեմբերին անցկացված ՏԻՄ ընտրություններում նկատվում էր մրցակցություն եւ քաղհասարակության ակտիվություն: Հարթակ է ստեղծվել նաեւ 2020-ին Լեռնային Ղարաբաղի  նախագահի եւ խորհրդարանի ընտրություններում հավելյալ փոփոխությունների համար»:

Artsakh (Nagorno-Karabakh) has appeared on the democratic map of the world. Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan wrote this on Facebook and posted a respective video.
"When we were sending an organization from Armenia for observation mission in the Artsakh local self-government elections last year, the well-known forces described it as a 'non-national conspiracy,'" he wrote. “But now, as a result, Artsakh has appeared on the democratic map of the world.
This is our perception of national policy."
In the video, it is noted that Freedom House’s “Freedom in the World 2020” report says that Artsakh stands apart from other unrecognized territories of Eurasia. Specifically, it is noted that competition and civil society activism was observed during the local self-government elections in Nagorno-Karabakh last September, and therefore a platform has been created for further changes in the 2020 presidential and parliamentary elections in Artsakh.