Մարտի 6-ին Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ քվեարկեց Հարկային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը, ԱԺ-ից փոխանցում է NEWS.am-ի թղթակիցը:
Քվեարկության ժամանակ 100 խորհրդարանականներ աջակցեցին այս օրենսդրական նախաձեռնությունը, 2-ը դեմ հանդես եկան, 4-ը ձեռնպահ մնացին:
Օրինագիծը, մասնավորապես, առնչվում է աշխատող մագիստրանտներին եւ ասպիրանտներին: Ըստ օրենսդրական նախաձեռնության՝ նրանք կկարողանան ուսման վարձը փոխհատուցել եկամտահարկի հաշվին: Այդ դեպքում կխթանվի նաեւ ուսանողներին աշխատանք տրամադրելու գործընթացը, ինչպես նաեւ կլուծվի այն խնդիրը, որ աշխատանքային փորձի բացակայության պատճառով ուսանողներին, փաստորեն, աշխատանքի չեն ընդունում:
Սակայն խորհրդարանականների առաջարկած ատոնությունները կվերաբերեն միայն այն մասնագիտություններին, որոնք Կառավարությունը նախապես կհաստատի: Ընդ որում՝ եկամտահարկի գումարը վերադարձի ենթակա է միայն 2020 թվականի սեպտեմբերի 1-ից:

The National Assembly of Armenia today passed, in the first reading, the bill on making supplements to the Tax Code, Armenian News-NEWS.am’s correspondent reports from parliament.
A total of 100 parliamentarians voted in favor of this bill, 2 voted against it, and 4 MPs abstained.
The bill particularly concerns Master’s and PhD students who work and study. According to the bill, they will be able to pay off their tuitions through income tax. This will foster students’ employment and help students find jobs easily since they will have gained work experience.
However, the privileges proposed by the parliamentarians will only concern the professions that the Government will approve in advance. Moreover, the amount of the income tax will be returned only starting from September 1, 2020.