Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնից հայտնում են, որ մեդիատիրույթում ֆեյսբուքյան խմբերի և կեղծ օգտատերերի միջոցով տեղեկություն է տարածվում, թե իբր Ստեփանակերտի կենտրոնական հիվանդանոց են տեղափոխվել 11 քաղաքացի և 27 զինծառայող՝ կորոնավիրուսի ախտանիշներով։
Նույն բովանդակությամբ լուրը դեռևս մարտի 5-ին տարածվել էր Ֆեյսբուքում` Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի անունից ներկայացող, սակայն Ադրբեջանից կառավարվող կեղծ էջի կողմից։ Թե՛ տարածվող լուրը, և թե՛ Բակո Սահակյանի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջ ունենալը հերքվեցին։
Սակայն Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված նոր դեպքերին զուգահեռ՝ ապատեղեկատվությունը կրկին սկսեց շրջանառվել։
Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը կապ հաստատեց նաև Արցախի առողջապահության նախարար Արայիկ Բաղրյանի հետ, որը ևս հերքեց տարածվող լուրը՝ հայտնելով, որ Արցախում վիրուսի ներթափանցման որևէ դեպք չկա և իրականացվում են բոլոր անհրաժեշտ կանխարգելիչ միջոցները։

The Information Checking Center informs that it is being reported, through Facebook groups and fake profiles, that, allegedly, 11 civilians and 27 servicemen with coronavirus symptoms were transferred to the Stepanakert central hospital of Artsakh (Nagorno-Karabakh).
The “report” with the same content was disseminated back on March 5 by a fake Facebook page in the name of Artsakh President Bako Sahakyan, but administered by Azerbaijan. Both this “report” and Sahakyan having an official Facebook page were refuted.
However, as new cases of coronavirus have been confirmed in Armenia, this disinformation has begun to be disseminated again.
The Information Checking Center contacted Artsakh Health Minister Arayik Baghryan, who also dismissed this “report,” saying that there was no case of coronavirus in Artsakh and all necessary preventive measures were being implemented.