Իսպանիայում 47 միլիոն մարդ գտնվում է խիստ մեկուսացման մեջ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակում, հաղորդում է Reuters-ը։
Երկրում 15 օրով հայտարարվել է արտակարգ դրության ռեժիմ, որն ուժի մեջ է մտել հայտարարման պահից։
Այսուհետ բոլոր բնակիչները պետք է առավելապես մնան տանն ու դուրս գան միայն սնունդ, դեղորայք գնելու, աշխատանքի կամ հիվանդանոց եւ այլ անհրաժեշտ վայրեր այցելելու համար։
Ակումբները, ռեստորաններն ու ոչ մթերային խանութները կփակվեն։ Փակ կլինեն նաեւ ժամանցի եւ սպորտով զբաղվելու բոլոր վայրերը՝ ներառյալ կինոթատրոնները, թատրոնները, լողավազաններն ու մարզասրահները։
«Մենք կրկին կվերադառնանք մեր ամենօրյա գործերին եւ կրկին կայցելենք մեր ընկերներին ու սիրելիներին։ Դեռ դրա ժամանակը չէ, եկեք չծախսենք էներգիան, որն այժմ կենսական նշանակություն ունի։ Եկեք առաջնորդվենք մեր բռնած ուղով»,-իր տեսաուղերձում նշել է երկրի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը։
Այնուհետեւ կառավարությունը հայտարարել է, որ Սանչեսի տիկինը՝ Բեգոնա Գոմեսը, վարակվել է կորոնավիրուսով։
Իսպանիայում վերջին տվյալներով կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը կազմում է 6 250 մարդ, կորոնավիրուսով հիվանդ 193 մարդ մահացել է։

Испания поместила 47 млн. своих жителей в строгую изоляцию в рамках мер по борьбе с коронавирусом, сообщает Reuters.
В стране на 15 дней объявлен режим чрезвычайного положения, который вступает в силу с момент объявления.
Отныне все жители страны должны преимущественно оставаться дома и выходить лишь для покупки еды, лекарств, выхода на работу или похода в больницу и другие необходимые места.
Бары, рестораны и магазины, в которых не продается еда, закрываются. Закрыты будут также все места развлечений и занятий спортом, включая кинотеатры, театры, бассейны и стадионы.
«Мы вновь вернемся к нашим ежедневным занятиям и снова посетим наших друзей и любимых. Пока это время не настало, давайте не будем тратить энергию, которая сейчас жизненно необходима. Давайте не будем терять наш путь», - заявил в своем видеообращении премьер-министр страны Педро Санчес.
Вскоре после этого правительство заявило о том, что жена Санчеса Бегона Гомес заразилась коронавирусом.
В Испании по последним данным число зараженных коронавирусом составляет 6 250 человек, 193 человека, у которых был диагностирован COVID-19, скончались.