Հայաստանի Ազգային ժողովը հատուկ նիստ է նիստ է հրավիրել՝ քննարկելու արտակարգ դրություն հայտարարելու կառավարության որոշումը:
Նշենք, որ այսօր ավելի վաղ Կառավարությունն արտահերթ նիստում որոշում է կայացրել ՀՀ տարածքում արտակարգ դրություն հայտարարել:
Մինչ այդ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը ԱԺ խմբակցությունների ղեկավարությանը խնդրել էր ԱԺ հնարավոր հատուկ նիստի մասին զգուշացնել իրենց խմբակցությունների անդամներին։
Նշենք, որ ԱԺ կանոնակարգ սահմանադրական օրենքի 48-րդ հոդվածը սահմանում է.
Հոդված 48. Արտակարգ դրություն հայտարարվելու դեպքում հատուկ նիստը գումարելու եւ անցկացնելու կարգը
1. Արտակարգ դրություն հայտարարվելու դեպքում իրավունքի ուժով անհապաղ գումարվում է Ազգային ժողովի հատուկ նիստ:
2. Եթե արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Կառավարության որոշման հրապարակումից հետո՝ չորս ժամվա ընթացքում, գրանցված պատգամավորների թիվը նիստի իրավազորության համար բավարար չէ, ապա նիստը սկսվում է առանց իրավազորության ապահովման:
3. Հարցի քննարկման ընթացքում՝
1) հիմնական զեկուցմամբ հանդես է գալիս վարչապետը կամ Կառավարության ներկայացուցիչը, որին զեկուցումից հետո կարող են տրվել հարցեր.
2) հարակից զեկուցում չի լինում.
3) մտքերի փոխանակության ընթացքում կարող են ելույթ ունենալ միայն մշտական հանձնաժողովների եւ խմբակցությունների մեկական ներկայացուցիչներ:
4. Եթե մինչեւ հարցի քննարկումն ավարտվելը նիստի իրավազորությունը՝
1) ապահովվում է, ապա խմբակցության ղեկավարը կամ քարտուղարը կարող է ներկայացնել արտակարգ դրությունը կամ արտակարգ դրության իրավական ռեժիմով նախատեսված որեւէ միջոցառում վերացնելու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծ: Նախագծի հետ ներկայացվում է դրա վերաբերյալ խմբակցության որոշումը: Նախագիծն առանց քննարկման քվեարկության է դրվում եզրափակիչ ելույթից անմիջապես հետո: Որոշումն ընդունվում եւ հրապարակվում է Կանոնակարգի 107-րդ հոդվածի 4-րդ եւ 5-րդ մասերով սահմանված կարգով: Եթե որոշումը չի ընդունվում, ապա նման նախագիծ կարող է ներկայացվել ոչ շուտ, քան մեկ ամիս հետո: Քվեարկությունից հետո նախագահողը հայտարարում է հատուկ նիստն ավարտված.

Национальное Собрание Армении созвало внеочередное заседание для обсуждения решения правительства об объявлении чрезвычайного положения в стране.
Отметим, что Правительство Армении на внеочередном заседании приняло проект решения об объявлении чрезвычайного положения в Армении с 18:30 часов 16 марта, до 09:00 часов 14 апреля.
Проект решения направлен в Национальное Собрание. В проекте решения, в частности, отмечается:
«1. С 18:30 часов 16 марта до 09:00 часов 14 апреля объявить в Армении чрезвычайное положение.
2. Создать комендатуру с целью единого управления силами и ресурсами для обеспечения правового режима чрезвычайного положения. Назначить вице-премьера Тиграна Авиняна руководителем комендатуры.
3. В состав структуры войдут начальник аппарата премьер-министра, министры по чрезвычайным ситуациям, здравоохранению, финансам, экономике, территориальному управлению и инфраструктуре, начальник Полиции, директор Службы национальной безопасности, начальник Бюро по координированию работ инспекционных органов, руководители Инспекционного органа здравоохранения и труда и Инспекционного органа продовольственной безопасности.
4. Работу комендатуры обеспечивают аппарат премьер-министра и офис вице-премьера Тиграна Авиняна.
5. Представители государственных и автономных органов, организаций, аппарата премьер-министра, руководители подчиненных министерству органов, губернаторы, главы общин могут участвовать в работе комендатуры по приглашению ее руководителя.
6. Указания комендатуры обязательны для состава структуры, руководителей и представителей органов государственного управления, а также для представителей полиции и органов национальной безопасности для обеспечения правового режима чрезвычайного положения.
7. Определить меры и временные ограничения прав и свобод, а также рамки применения сил и средств для обеспечения правового режима чрезвычайного положения в соответствии с приложением N1.
8. Определить, чтобы чрезвычайные меры и временные ограничения прав и свобод с учетом принципа соразмерности применялись на всей территории Армении или в пределах, определенных комендатурой. Для обеспечения применения временных ограничений, по предписанию руководителя комендатуры, могут быть использованы средства полиции и органов национальной безопасности для обеспечения правового режима чрезвычайного положения.