SpaceX-ը պատրաստվում է Տեխասում, Բոկա-Չիկայի գործարանում թողարկել Starship հրթիռների սերիական արտադրություն՝ կրկնապատկելով աշխատակիցների թիվը եւ չդադարեցնելով արտադրությունը գիշեր-ցերեկ։ Սա թույլ կտա Մասկին մոտենալ օրական երեք անգամ տիեզերանավ արձակելու նվիրական նպատակին, հայտնում է HighTech+-ը։
SpaceX-ի ղեկաավար Իլոն Մասկը հուսով է, որ Starship տիեզերանավը կօգտագործվի կոմերցիոն արձակումների համար՝ որպես մերձուղեծրային նավ, եւ ծրագրում է մինչու 2021թ․ նախապատրաստել այն ամենն, ինչ անհրաժեշտ է դրա համար։ Բացի այդ, հաջորդ տարի պետք է տեղի ունենա Starship-ի թռիչքը դեպի Լուսին, որից հետո մեկ կամ երկու տարի անց՝ օդաչուով առաքելությունը։
Երբ 2019թ․ սեպտեմբերի 19-ին Մասկն առաջին անգամ հանրությանը ներկայացրեց Starship-ի նախագիծը, նա հայտարարեց, որ կես տարվա ընթացքում կիրականացնի առաջին ուղեծրային թռիչքը։ SN1 հրթիռի փորձնական տարբերակը առաջիկա ամիսներին պետք է բարձրանար 20 կմ-ով, սակայն մարտի 1-ին վառելիքային բաքերի մեջ հեղուկ ազոտ լցվելու հետեւանքով պայթեց փորձարկման ժամանակ։
Հայտնի չէ, թե որքանով այս միջադեպը կխախտի Մասկի պլանները։ Ընկերությունն ունի երկրորդ այդպիսի նախատիպ, որն արդեն զբաղեցրել է առաջինի տեղը։ Մասկն ինքը իր ժամանակի մեծ մասն անցկացնում է Տեխասի գործարանում՝գիշերներն իր ինժեներների հետ աշխատելով։ Սակայն նրա նպատակը միայն Starship-ը ստեղծելը չէ, նա պատրաստվում է այդպիսի հրթիռների արտադրություն բացել։
Առաջադրանքը հեշտ չէ, եւ Մասկը դա հասկանում է։ «Արտադրությունը առնվազն 1000 տոկոսով ավելի դժվար է, քան ինչ-որ բանի թողարկումը մեկ օրինակով,- ասել է նա,- Առնվազն 1000 տոկոսով ավելի բարդ է»։
2017-18թթ․ Մասկը արտադրական դժոխք ապրեց Tesla-ի գործարաններում՝ կարգավորելով Model3 էլեկտրամոբիլի սերիական թողարկումը։ Այժմ դրա հավաքման գծերը շաբաթական 10 000 մեքենա են թողարկում։
Նման կոնցեպցիա Մասկը պատրաստվում է կիրառել հրթիռակառուցման ոլորտում։ Նա ուզում է հասնել նրան, որ մինչեւ տարվա վերջն ընկերությունը սկսի շաբաթական մեկ Starship թողարկել, իսկ այնուհետեւ ավելի արագ աշխատի։ Նպատակը յուրաքանչյուր 72 ժամում մեկ հրթիռ արտադրելն է։

SpaceX собирается запустить серийное производство ракет Starship на фабрике в Бока-Чика, Техас, удвоив штат сотрудников и не останавливая производство ни днем, ни ночью. Это позволит Маску приблизиться к заветной цели — запускать корабли в среднем трижды в день, передае HighTech+
Глава SpaceX Илон Маск надеется, что космический корабль Starship будет использоваться для коммерческих запусков в качестве суборбитального шаттла, и планирует подготовить все необходимое к 2021. Кроме того, в следующем году должен состояться полет Starship на Луну, вслед за которым, через год или два, пилотируемая миссия.
Когда Маск впервые представил публику проект Starship в сентябре 2019, он заявил, что совершит первый орбитальный полет в течение полугода. Опытный образец ракеты, SN1, должен был подняться на 20 км в ближайшие месяцы — однако, 1 марта взорвался во время испытания по наполнению топливных баков жидким азотом.
Неизвестно, насколько этот инцидент нарушит планы Маска. У компании имеется второй такой же прототип, который уже занял место первого. И сам Маск проводит на фабрике в Техасе большую часть времени, работая ночами вместе со своими инженерами. Однако, его цель — не просто построить Starship. Он собирается наладить производственную линию для таких ракет. Чтобы выпускать их в большом количестве и очень быстро.
Задача непростая, и Маск это понимает. «Производство — минимум на 1000% труднее, чем выпуск чего-то в одном экземпляре, — сказал он. — Минимум на 1000% труднее».
В 2017 — 2018 он пережил производственный ад на заводах Tesla, налаживая серийный выпуск электромобиля Model 3. Теперь его сборочные линии выдают по 10 000 машин в неделю.
Схожую концепцию Маск собирается использовать и в области ракетостроения. Он хочет добиться, чтобы уже до конца года компания начала выпускать один Starship в неделю. А после — стала работать еще быстрее. Цель — одна ракета каждые 72 часа.