Միջմարզային երթուղիները գործում են Շիրակի մարզում, ինչպես նաեւ Լոռիի, Սյունիքի եւ Կոտայքի մարզերում: Այս մասին մարտի 27-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների փոխնախարար Արմեն Սիմոնյանը:
Ընդ որում՝ նրա խոսքով, հանրապետությունում երթուղիներ են գործում նաեւ որոշ համայնքների միջեւ:
«Դրանք գործում են Գեղարքունիքի, Տավուշի, Շիրակի, Լոռիի, Սյունիքի եւ Կոտայքի մարզերում: Իսկ մնացած մարզերում եւ համայնքներում, համապատասխանաբար, չեն գործում»,- պարզաբանեց Սիմոնյանը:
Փոխնախարարը միաժամանակ հայտնեց, որ միջմարզային երթուղային տրանսպորտի առումով պարետի որոշման մեջ նախատեսվում է կատարել մի շարք փոփոխություններ: Խոսքը, մասնավորաբար, ավտոբուսների եւ միկրոավտոբուսների մասին է, որոնք իրականացնում են ուղեւորափոխադրումներ:
«Այսօրվա որոշմամբ նախատեսվում է նաեւ արգելել մարզերի միջեւ ուղեւորափոխադրումները: Հիշեցնեմ, որ այսօրվա դրությամբ դրանք գործում են միայն 5 մարզերում»,- ընդգծեց Սիմոնյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում մարտի 16-ից ապրիլի 14-ը կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով գործում է արտակարգ դրության ռեժիմ:

Межобластные маршруты действуют в Ширакской области, а также в Лорийской, Сюникской, и Котайкской областях. Об этом в ходе пресс-конференции в Правительстве Армении заявил 27 марта заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении Армен Симонян.
При этом, по его словам, в республике действуют и маршруты между некоторыми общинами.
«Они действуют в Гегаркуникской области, Тавушской области, Ширакской области, Лорийской области, Сюникской области, и в Котайкской области. В других же областях и общинах республики, соответственно, они де действуют», - пояснил Симонян.
Вместе с тем, замминистра сообщил, что в решении коменданта по части межобластного маршрутного транспорта планируется внести ряд изменений. Речь в частности идет об автобусах и микроавтобусах, осуществляющих пассажирские перевозки.
«Сегодняшним решением планируется также запретить пассажироперевозки между областями. Напомню, что они, на сегодняшний день, действуют лишь в пяти областях», - подчеркнул Симонян.
Напомним, что с 16 марта по 14 апреля в Армении, с целью пресечения распространения коронавируса, действует режим чрезвычайного положения.