Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի մասնակցությամբ ապրիլի 3-ին կայացած Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի հերթական նիստի N 33 որոշմամբ հաստատվել է կրիտիկական ներմուծման ապրանքները ցանկը, որոնց նկատմամբ սակագնային արտոնություն է սահմանվում 2020 թվականի ապրիլի 1-ից հունիսի 30-ը ներառյալ` երրորդ երկրներից ԵԱՏՄ երկրներ ներմուծելիս մաքսատուրքերից ազատման տեսքով:
Ցանկում ներառվել են մի շարք գյուղատնտեսական եւ պարենային ապրանքներ, մասնավորապես՝ կարտոֆիլ, սոխ, սխտոր, կաղամբ, գազար, պղպեղ, տարեկան, բրինձ, հնդկաձավար, հյութեր եւ մանկական սննդի համար պատրաստի մթերքներ, ինչպես նաեւ որոշ դեղամիջոցներ եւ բժշկական նշանակության պարագաներ:
Որոշումն արդեն ուժի մեջ է մտել եւ տարածվում է որոշման հավելվածում նշված ցանկի ապրանքների վրա:
Ուժի մեջ է մտել նաեւ 34 N որոշումը, որով ընդլայնվել է ս.թ. մարտի 16-ի որոշմամբ հաստատված մինչեւ սույն թվականի սեպտեմբերի 30-ը երրորդ երկրներից ԵԱՏՄ տարածք ներմուծվող անհատական պաշտպանության միջոցներ, ախտահանման միջոցներ, առանձին բժշկական սարքավորումներ եւ նյութեր ներառող ապրանքների ցանկը, որոնց ներմուծման մաքսատուրքը զրոյացվել են։

Решением очередного заседания Совета Евразийской экономической комиссии, состоявшегося 3 апреля с участием вице-премьера Мгера Григоряна,  утвержден перечень товаров критического импорта, которые с 1 апреля по 30 июня включительно освобождены от ввозных таможенных пошлин при импорте из третьих государств  в страны  ЕАЭС.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства республики, в перечень вошел ряд сельскохозяйственных и продовольственных товаров, в частности картофель, лук, чеснок, капуста, морковь, перец,  рис, гречневая крупа, соки и готовые продукты для детского питания, а также некоторые лекарства и товары медицинского назначения. Решение уже вступило в силу.
Вступило в силу и другое решение, согласно которому из третьих стран на территорию ЕАЭС до 30 сентября беспошлинно могут быть поставлены средства личной защиты, дезинфицирующие средства, отдельное медицинское оборудование и материалы.