Հանրային տրանսպորտը ախտահանվում էր, ախտահանվում են Երեւանի բոլոր բազմաբնակարան շենքերի մուտքերը, վերելակների սրահները: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Վարակի կանխարգելման գործողությունները համակարգող Երեւանի օպերատիվ շտաբի ղեկավար, Երևանի փոխքաղաքապետ Սերգեյ Հարությունյանը:
Լրագրողի դիտարկմանը, որ այդուհանդերձ կամ շենքեր, որտեղ ախտահանում չի արվում, նա արձագանքեց. «Լայնաֆորմատ ախտահանման մասին հարցնելիս երեւի լրագրողը նկատի ունի այն հրապարակումները, որ արվել են Թբիլիսիում, կան Չինաստանում, երբ շատ մեծ քանակով տեխիկա է բերվել եւ դա նկարահանվել է: Երեւանում եւս ախտահանումը կատարվում է, մարդիկ համեստորեն իրենց գործը կատարում են ամեն օր: Ուզում եմ տեղյակ պահել մեր քաղաքացիներին, որ անկախ նրանից, թե ինչ սարքով է ախտահանումը կատարվում, այդ սարքը մեծ է, թե փոքր, փչում է հեղուկը, թե սրսկում է, թե պարզապես շորով քսում են, կապ չունի, կարեւոր, որ այդ նյութը այդ մակերեսը փակի: Իհարկե, հաճելի է, որ գերժամանակակից սարքով են դա անում»,-ասաց փոխքաղաքապետը՝ հավելելով, որ Երեւանում էլ կան ընկերություններ, որդրանցից բերել են եւ մի քանի մուտքեր դրանով է ախտահանվել:
Փոխքաղաքապետը ընդգծեց, որ եթե կան հստակ տվյալներ, որ այս կամ այն շենքը չի ախտահանվում, ահազանգեն իրենց՝ հավելելով, որ իրականում դա արվում է վաղ առավոտյան եւ շատ հնարավոր է, որ բնակիչները պարզապես չեն տեսնում:

Общественный транспорт дезинфицировался, дезинфицируются и подъезды, салоны лифтов всех многоквартирных зданий Еревана. Об этом заявил на пресс-конференции 11 апреля руководитель оперативного штаба по координации действий по предотвращению распространения инфекции города Ереван, заместитель мэра столицы Сергей Арутюнян.
На замечание о том, что все-таки есть здания, где такие работы не проводятся, Арутюнян отметил: «Тут, наверное, имеются в виду публикации из Тбилиси или Китая, куда было доставлено большое количество техники, и все работы были засняты. Эти работы проводятся и в Ереване, люди ежедневно скромно осуществляют свою работу. Хочу отметить и то, что, независимо от того, каким аппаратом проводится дезинфекция, большой он или маленький, выдувается жидкость или тряпкой чиститься поверхность, не имеет никакого значения, главное, чтоб данный материал покрыл всю поверхность», - заявил он, добавив при этом, что и в Ереване есть компании, которые привезли такую технику, и несколько подъездов были дезинфицированы данным оборудованием.
Заместитель мэра подчеркнул, что если есть четкие данные о том, что в том или ином здании не проводятся работы по дезинфекции, необходимо звонить в мэрию. По его словам, работы проводятся рано утром, и жители, возможно, все это просто не видят.