«Թովմասյան» բարեգործական հիմնադրամի՝ մայիսի 2-ին կայանալիք առցանց համերգի ստեղծագործական եւ տեխնիկական ողջ անձնակազմն այս օրերին նախապատրաստական աշխատանքներ է իրականացնում, որպեսզի ուղիղ եթերն անցնի հնարավորինս անխափան: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 1–ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց համերգի գլխավոր ռեժիսոր Հրաչ Քեշիշյանը՝ շեշտելով, որ իր մասշտաբով եւ տեսակով այս նախագիծն աննախադեպ է լինելու։
«Ողջ հեռարձակումը տեղի է ունենալու առցանց՝ ոչ հեռուստատեսությամբ, ու սա ունի իր հետաքրքիր զարգացումը, նշանակում է, որ մենք մեծ լսարան կարող ենք հավաքել ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ արտերկրում: Թիմը բավական մեծ աշխատանք է տարել ու մենք միացել ենք, որ կարողանանք ստեղծել կոնտենտն ու հեռարձակումը: Ամեն ինչ շատ պրոֆեսիոնալ ու բարձր մակարդակով է արվում»,– ասաց նա։
Քեշիշյանը տեղեկացրեց, որ մարաթոնն անցկացվելու է երեք լեզուներով՝ հայերեն, անգլերեն եւ ռուսերեն.
«Փորձելու ենք մաքսիմալ անխափան աշխատել եթերում: Շատ հետաքրքիր տեսանյութեր ենք պատրաստում այս ընթացքում: Ամեն ինչն ուղղված է կորոնավիրուսի դեմ պայքարին, որպեսզի աջակցենք բուժաշխատողներին և ունենանք բարվոք վիճակ»:
Համերգին արդեն միացել են Հայաստանից ու Սփյուռքից ավելի, քան 60 արտիստ. այս թիվն, ըստ կազմակերպիչների, օր օրի ավելանում է:
Ասուլիսին ներկա երգիչներ Ալլա Լեւոնյանն ու Սարո Թովմասյանը բարձր գնահատեցին «Թովմասյան» բարեգործական հիմնադրամի նախագիծը՝ նշելով, որ առանց վարանելու են միացել գաղափարին:
«Մենք, իսկապես, այս ամենն անում ենք սիրահոժար: Սա մեր կենսակերպն է, եւ մեր երկրում շատ են եղել դեպքեր, երբ առանց մտածելու կարեւոր գործեր ենք արել՝ եղել ենք թե´ բանակի, թե´ երեխաներ կողքին: Շնորհակալ եմ «Թովմայան» հիմնադրամին, որովհետեւ մեծ գործ է անում, մենք էլ մեր փոքրիկ ներդրումը պետք է ունենանք դրանում: Համերգը շատ գեղեցիկ է լինելու»,-իր խոսքում նշեց Ալլա Լեւոնյանը, Սարոն էլ հավելեց, որ արտիստներից յուրաքանչյուրը մեծ եռանդով ու պատասխանատվությամբ է մոտենում նախաձեռնությանը:
«Ես բոլորի անունից հստակ կարող եմ ասել, որ մեծ ուժով ու եռանդով բոլորս պատրաստ ենք մեր ելույթներին: Կարծում եմ՝ այս նախաձեռնությունը կտարածվի աշխարհով մեկ, սա աննախադեպ միջոցառում է»,– ասաց նա։
Թե որքան կտեւի համերգային ծրագիրն, ու սցենարական ինչ շեղումներ կլինեն ընթացքում, Հրաչ Քեշիշյանը դժվարացավ հստակեցնել. նրա խոսքով՝ օնլայն հեռարձակումը հենց դրանով է հետաքրքիր լինելու.
«Նախնական կանխատեսումների համաձայն՝ համերգը կտեւի մոտավորապես 8 ժամ, կսկսենք Երեւանի ժամանակով 20:20-ին, կավարտենք հաջորդ օրը՝ 04:00-ին, այս պահին մեր պատկերացումներն այսպիսին են, բայց սա ուղիղ եթերում հեռարձակվող մարաթոն է, եւ, միգուցե, լինեն այլ անակնկալներ եւս, որոնք էլ ավելի կհետաքրքրացնեն հեռարձակումը: Մեր տեխնիկական ողջ կազմն աշխատում է, որ մենք ունենանք անխափան եթեր»:

YEREVAN. – The creative and technical staff of the “TOVMASYAN" Charity Foundation's online concert to be held on Saturday is making preparations to make the live broadcast as uninterrupted as possible. Hrach Keshishyan, the chief director of this concert, said this at a press conference Friday, emphasizing that this project will be unprecedented in its scale and type.
"The whole broadcast will take place online, not on television, and this has its interesting development," he said. "It means that we can gather a large audience, not only in Armenia, but also abroad. The team has done a lot of work, and we have come together to be able to create content and broadcast. Everything is being done at a very professional and high level."
Keshishyan informed that this concert marathon will be held in Armenian, English, and Russian.
"We will try to work as uninterruptedly as possible on air," he added. “During this time we are making very interesting videos. Everything is aimed at the fight against coronavirus, so that we can assist the medical staff and have a good situation.”
Hrach Keshishyan could not say exactly how long this concert will last and what scenario deviations there may be during it. According to him, this online broadcast will be interesting for this very treason. "According to preliminary forecasts, the concert will last about 8 hours. We will start at 20:20 Yerevan time, we will finish the next day at 04:00; at the moment, our assessments are as such,” he said. “But this is a live broadcast [concert] marathon, and there may be other surprises, too, that will make the broadcast even more interesting. Our entire technical staff is working to ensure that we have uninterrupted broadcasting.”
More than 60 artists from Armenia and Armenian diaspora have already joined this concert, and this number, according to the organizers, is increasing day by day.
Singers Alla Levonyan and Saro Tovmasyan, who also attended this press conference, lauded this project by the “TOVMASYAN" Charity Foundation, noting that they joined this idea without hesitation.