Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպանությունը հերքել է մամուլում շրջանառվող տեղեկությունները, թե ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը որպես միջնորդ է հանդես գալիս իշխանություն-Հայ ազգային կոնգրես շփումներում:
«Դեսպան Յովանովիչը պարբերաբար խոսում է իշխանության եւ ընդդիմության ներկայացուցիչների հետ: Իշխանությունների եւ ՀԱԿ-ի միջեւ նա միջնորդական դեր չի ստանձնել»,- NEWS.am-ին փոխանցեցին ԱՄՆ դեսպանատնից:
Նշենք, որ մամուլում շշուկներ էին տարածվել, իբր երկու ամիս շփումներ են ընթանում, եւ բանակցություններին իշխանությունը ներկայացնում է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, ով Տեր-Պետրոսյանի իշխանության շրջանում զբաղեցնում էր երկրի փոխնախագահի պաշտոնը, իսկ ընդդիմությունը` Լեւոն Զուրաբյանը: Նշվում էր, թե բանակցությունները սկսվել են ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչի պահանջով եւ այժմ էլ ընթանում են նրա միջնորդությամբ:

YEREVAN. – U.S. Embassy in Armenia dismissed press reports claiming that Ambassador Marie Yovanovitch was acting as a mediator between Armenia’s authorities and the opposition Armenian National Congress (ANC).
“Ambassador Yovanovitch has regular contacts with authorities and representatives of the opposition. She is not acting as a mediator between the authorities and the ANC,” embassy informed Armenian News-NEWS.am.
Earlier Armenian press reported about alleged talks between the authorities and the opposition. Authorities are represented by chairman of Constitutional Court Gagik Harutunyan, while the opposition – by ANC coordinator Levon Zurabyan. Press reports said talks were launched on demand of Ambassador Marie Yovanovitch and continue under her mediation.