Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպանությունը հերքել է մամուլում շրջանառվող տեղեկությունները, թե ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը որպես միջնորդ է հանդես գալիս իշխանություն-Հայ ազգային կոնգրես շփումներում:
«Դեսպան Յովանովիչը պարբերաբար խոսում է իշխանության եւ ընդդիմության ներկայացուցիչների հետ: Իշխանությունների եւ ՀԱԿ-ի միջեւ նա միջնորդական դեր չի ստանձնել»,- NEWS.am-ին փոխանցեցին ԱՄՆ դեսպանատնից:
Նշենք, որ մամուլում շշուկներ էին տարածվել, իբր երկու ամիս շփումներ են ընթանում, եւ բանակցություններին իշխանությունը ներկայացնում է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, ով Տեր-Պետրոսյանի իշխանության շրջանում զբաղեցնում էր երկրի փոխնախագահի պաշտոնը, իսկ ընդդիմությունը` Լեւոն Զուրաբյանը: Նշվում էր, թե բանակցությունները սկսվել են ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչի պահանջով եւ այժմ էլ ընթանում են նրա միջնորդությամբ:

Посольство США в Армении опровергло информацию муссируемую в СМИ о том, что посол США Мари Йованович выступает в роли посредника в контактах власть- Армянский национальный конгресс (АНК).
«Посол Йованович периодически проводит встречи с представителями власти и оппозиции. Между властью и АНК она не брала на себя роль посредника»,- передали Новости Армении-NEWS.am в посольстве США.
Отметим, что, согласно муссируемой в армянских СМИ информации, во время переговоров, начавшихся два месяца назад и продолжающихся по сей день, власть представляет председатель Конституционного суда Г. Арутюнян, который в период правления Левона Тер-Петросяна занимал должность вице-президента страны, а оппозицию представляет Левон Зурабян, который тогда занимал должность пресс-секретаря того же Тер-Петросяна. Отмечается, что переговоры начались по требованию посла США в Армении Мари Йованович и сейчас проходят при ее посредничестве.