Հայաստանի օմբուդսմեն Արման Թաթոյանը մայիսի 11-ին ԱԺ նիստում Հայաստանի իր գերծունեության վերաբերյալ զեկույցի քննարկման ժամանակ պատրաստակամություն հայտնեց հանդիպել Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հարցերով նոր լիազորված անձի հետ:
Թաթոյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հարցերով նախկին լիազորված անձի ժամանակ ինքը մշտապես հանդիպելու պատրաստակամություն է հայտնել՝ եղած հարցերը քննարկելու համար: «Բայց ես միշտ հայտարարել եմ, որ եթե կան Ղարաբաղի հետ կապված ինչ-ինչ հարցեր, ապա այդ քննարկումներին պետք է մասնակցի նաեւ ԼՂՀ օմբուդսմենը»,- հավելեց Թաթոյանը:
Արման Թաթոյանը միաժամանակ նկատեց, որ անհրաժեշտ է հասկանալ այդ հանդիպումների նպատակը, քանի որ դրանք չպետք է ձեւական լինեն:

Омбудсмен Армении Арман Татоян на заседании Национального Собрания в ходе обсуждения отчета о своей деятельности в 2019 году 11 мая выразил готовность встретиться с новым уполномоченным по вопросам прав человека Азербайджана.
По словам Татояна, при прежнем уполномоченном прав человека Азербайджана он всегда выражал свою готовность встретиться, чтобы обсудить имеющиеся вопросы. «Но я всегда заявлял, что если есть какие-либо вопросы, связанные с Карабахом, то в этих обсуждениях должен участвовать и омбудсмен НКР», - добавил Татоян.
Арман Татоян одновременно заметил, что необходимо понять цель этих встреч, ибо они не должны быть формальными.