ԱՄՆ-ն ուժեղացնում է ռազմական ճնշումը Չինաստանի վրա Հարավչինական ծովում աճող լարվածության ֆոնին եւ Պեկինին մեղադրում է կորոնավիրուսային համավարակը տարածաշրջանում իր ազդեցության ընդլայնման նպատակով օգտագործելու փորձերի մեջ:
Վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում ԱՄՆ ռազմածովային նավերը եւ B-1 օդային ռմբակոծիչներն առաքելություններ են նախաձեռնել՝ հասկացնելով, որ ԱՄՆ-ի զինված ուժերը մտադիր են ներկայություն պահպանել տարածաշրջանում եւ հանգստացնել դաշնակիցներին, հայտնում է CNN-ը: Այդ քայլերը ձեռնարկվում են Պեկինի վրա Վաշինգտոնի դիվանագիտական ​​ճնշման մեծացման ֆոնին՝ Չինաստանին ուղղված մեղադրանքներից հետո առ այն, որ այն չի կարողացել դադարեցնել կորոնավիրուսի տարածումը եւ թափանցիկ չի եղել բռնկման առաջին փուլերում: Պենտագոնը Չինաստանին մեղադրում է համավարակը ռազմական եւ տնտեսական օգուտներ քաղելու համար օգտագործելու մեջ՝ այն տարածքների ընդլայնման հաշվին, որտեղ նա աշխատում է:
«Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը փորձում է օգտագործել տարածաշրջանային կենտրոնացվածությունը կորոնավիրուսի վրա՝ սեփական շահերն առաջ տանելու համար», - ասում է ԱՄՆ ռազմական խաղաղօվկիանոսյան ՌԾՈւ-ի հրամանատարության մամուլի խոսնակ, կապիտան Մայքլ Կաֆկան:
Պենտագոնը հասկացրել է, որ կորոնավիրուսի բռնկումը չի խանգարել Չինաստանի գործողություններին արձագանքելու իր ունակությանը:
Չորեքշաբթի օրը Խաղաղօվկիանոսյան ռազմածովային նավատորմը անսովոր քայլ էր կատարել՝ հայտարարելով, որ իր բոլոր սուզանավերը տարածաշրջանում օպերացիաներ են իրականացնում «համավարակի ժամանակ ի աջակցություն ազատ եւ բաց Հնդկական-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանին»:
Չնայած նրան, որ ԱՄՆ զինված ուժերն առաջին անգամ հրաժարվեցին Խաղաղ օվկիանոսի Գուամ կղզում «ռմբակոծիչների մշտական ​​ներկայությունից», ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերը շարունակում են ռմբակոծիչներ ուղղել այդ տարածաշրջան:
Վերջին շաբաթներին Միացյալ Նահանգները երեք անգամ B-1 ռմբակոծիչներ են ուղղել Միացյալ Նահանգների բազաներից դեպի տարածաշրջան, այդ թվում՝ օպերացիան Հարավչինական ծովի վրա եւ չորս B-1 ռմբակոծիչների եւ 200 մարդու տեղակայումը Գուամում:
Անցյալ ամսվա վերջին ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերը վիճարկել էին Չինաստանի պահանջները Հարավչինական ծովում գտնվող Սպրատլի եւ Պարասել կղզիները շրջապատող ջրերի վերաբերյալ, որոնք, ԱՄՆ-ի պնդմամբ, Չինաստանն օգտագործում է զենք եւ ռազմական օբյեկտներ տեղակայելու համար:
Այս մարտահրավերները կտրուկ քննադատության արժանացան Պեկինի կողմից, որը Միացյալ Նահանգներին կոչ արեց կենտրոնանալ կորոնավիրուսին արձագանքման վրա եւ դադարեցնել նման ռազմական օպերացիաները: Ոչ ոք չի ասում, որ Միացյալ Նահանգները դեպի կոնֆլիկտ են գնում Չինաստանի հետ, բայց պաշտպանության նախարար Մարկ Էսպերը դեռ առաջնային է համարում Պեկինի զսպումը:
«Մենք անհանգստացած ենք  հարևաններին հարկադրելուն եւ իրենց ապօրինի ծովային պահանջները Հարավչինական ծովում պաշտպանելուն ուղղված Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության աճող օպորտունիստական ​​գործունեությամբ, մինչ տարածաշրջանն ու աշխարհը կենտրոնացած են համավարակի դեմ պայքարի վրա»,- հայտարարել է Պենտագոնի ներկայացուցիչ, փոխգնդապետ Դեյվ Իստբյորնը:
Հարավչինական ծովը կարեւորագույն ռազմավարական տարածք է համարվում, քանի որ այստեղ տեղակայված են աշխարհի ծանրաբեռնված ծովային երթուղիները, ինչպես նաեւ բնական ռեսուրսների պոտենցիալ հանքավայրեր, ինչպիսիք են նավթը եւ գազը: Ծովի առանձին հատվածները վիճարկվում են Չինաստանի, Վիետնամի, Ֆիլիպինների, Մալայզիայի եւ Թայվանի կողմից:
«Մենք շարունակում ենք նավագնացծության ազատության գլոբալ ծրագրի իրականացումը, որի շրջանակներում ԱՄՆ ռազմածովային ուժերն անվտանգ եւ պրոֆեսիոնալ կերպով վիճարկում են ծովային չափից մեծ պահանջները, այդ թվում՝ Հարավչինական ծովում: Մենք նաեւ կանոնավոր տարանցումներ ենք իրականացնում Թայվանի նեղուցով՝ հավելյալ ցույց տալու համար, որ Միացյալ Նահանգները թռնելու, նավարկելու եւ աշխատելու են այնտեղ, որտեղ դա թույլ է տալիս միջազգային օրենսդրությունը»,- ասել է Կաֆկան:

США усиливают военное давление на Китай на фоне усиления напряженности в Южно-Китайском море и обвиняют Пекин в попытках использовать пандемию коронавируса для расширения сферы своего влияния в регионе.
За последние несколько недель корабли ВМС США и бомбардировщики ВВС B-1 предприняли миссии, давая понять,  что военные США намерены сохранить присутствие в регионе и успокоить союзников, передает CNN.
Эти шаги  предпринимаются на фоне усиления дипломатическоего давления Вашингтона на Пекин в свете обвинений Китая в том, что он не смог остановить распространение коронавируса и не был прозрачным на ранних стадиях вспышки.
Пентагон обвинил Китай в использовании пандемии для получения военных и экономических преимуществ за счет расширения областей, в которых он работает. «Китайская Народная Республика пытается использовать региональную сосредоточенность на Covid-19, чтобы продвигать свои собственные интересы», - заявил  спресс-секретарь американского военно-тихоокеанского командования капитан ВМС США Майкл Кафка.
Пентагон дал понять, что вспышка коронавируса не помешала его способности реагировать на действия Китая.
В среду военно-морской флот Тихого океана предпринял необычный шаг, объявив, что все его подводные лодки в регионе проводят операции «в поддержку свободного и открытого Индо-Тихоокеанского региона во время пандемии».
Хотя американские военные  отказались от «постоянного присутствия бомбардировщиков» на тихоокеанском острове Гуам впервые, ВВС США продолжают  направлять бомбардировщики в этот регион.
В последние недели США трижды направляли бомбардировщики B-1 с баз в США в регион, включая операцию над Южно-Китайским морем и развертывание четырех бомбардировщиков B-1 и 200 человек на Гуаме
В конце прошлого месяца ВМС США также оспаривали претензии Китая на воды, окружающие острова Спратли и Парасель в Южно-Китайском море,  которые, как утверждают США, Китай использует для размещения оружия и военных объектов.
Эти вызовы вызвали резкий упрек со стороны Пекина, который призвал США сосредоточиться на ответе коронавируса и прекратить подобные военные операции.
Никто не говорит о том, что США движутся к конфликту с Китаем, но министр обороны Марк Эспер по-прежнему  считает приоритетом сдерживание  Пекина. «Мы обеспокоены растущей оппортунистической активностью Китайской Народной Республики по принуждению своих соседей и отстаиванию своих незаконных морских требований в Южно-Китайском море, в то время как регион и мир сосредоточены на борьбе с пандемией Covid-19», - заявил представитель Пентагона, подполковник Дейв Истберн.
Южно-Китайское море считается важнейшей стратегической территорией, поскольку здесь расположены некоторые из самых загруженных морских маршрутов в мире, а также потенциальные месторождения природных ресурсов, таких как нефть и газ. Части моря оспариваются несколькими претендентами, включая Китай, Вьетнам, Филиппины, Малайзию и Тайвань.
«Мы продолжаем осуществлять глобальную программу действий по свободе судоходства, в рамках которой корабли ВМС США безопасно и профессионально оспаривают чрезмерные морские претензии, в том числе в Южно-Китайском море. Мы также осуществляем обычные транзиты через Тайваньский пролив, чтобы дополнительно продемонстрировать, что Соединенные Штаты будут летать, плавать и работать везде, где позволяет международное право», - сказал Кафка.