Նիկոլ Փաշինյանը ոչ մի բան չի էլ փորձում անել, նա միայն լցնում է սեփական գրպանները: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված «Ստի վերջը 4» տեսանյութում ասել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը:
«ժողովուրդ ջան, ես վստահ եմ, որ դուք գիտեք, որ պայմանավորվելու փորձ եւ փորձեր եղել են ոչ միայն ինձ հետ, այլ բոլորի հետ եւ այդ պատմությունը 100 տոկոսանոց ճիշտ էր, որովհետեւ կան մարդիկ, իսկ այդ մարդիկ շատ ավելի շատ են, քան նրանք, որոնք չեն պայմանավորվել, որոնք մի օրում ատելի օլիգարխներից դարձան կառուցողական եւ խոշոր սեփականատերեր: Նիկոլ Փաշինյանը հասկանալով, որ ուղակի խայտառակ է եղել, հրահանգել է դատախազությանը եւ քննիչներին իմ վրա կարել սուտ մատնության քրեական գործ»,-ասաց նա` նշելով, որ քրեական գործ է հարուցվել առաջին տեսանյութի վերաբերյալ, բայց չի հարուցվել երկրորդ տեսանյութի վերաբերյալ, որը վերաբերում էր մաքսանենգ ինքնաթիռին:
Մինասյանի խոսքով` պարզվում է Հայաստանից հնարավոր է մաքսանենգ ինքնաթիռ գնա, եւ դրա վերաբերյալ նույնիսկ քրեական գործ չհարուցվի. «Ինչո՞ւ չկա, որովհետեւ ՊԵԿ փոխնախագահը սարսափած զանգահարել է իր տիրուհուն եւ ասել է, որ եթե հանկարծ ինձ հացաքննեն, ես տալու եմ անուններ, ավելի լավ է՝ ինձ չհարցաքննեն: Ի դեպ, մարդկանց քանակը, որ գործընթացի մեջ թաթախված են, շատ ավելի մեծ է»:
Մինասյանը եւս մեկ հայտարարություն արեց` ասելով, որ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանը ներքաշել է միջազգային մաֆիոզ համակարգի մեջ եւ փող է աշխատում:
«Սխեման հետեւյալն է` ՀՀ մաքսանենգ ճանապարհով ներմուծվում են ադամանդներ Հնդկաստանից, տարվում են երկու երեք գործարաններ, որտեղ դրանք դառնում են «հայկական»: Ապացույց` խնդրեմ, ըստ պետական վիճակագրության՝ Հայաստանը 2020 թվականի առաջին եռամսյակում ունեցել է ավելի քան 20 միլիարդի, որպեսզի դու այդ 20 միլիարդի ադամանդները կարողանաս աշխատել, պետք է 1400 աշխատող, այնինչ այս ոլորտում կա գրանցված 400 մասնագետ: Հետեւաբար դա անհնար է անել եղած մարդկանցով, եւ դրա համար պետք է լինեն մեծ գործարաններ, որոնք Հայաստանում չկան: Կա միայն մի թիվ, որ Հայաստանից արտահանվել է 20 միլիարդի ադամանդ եւ ոսկի: Այդ համակարգը ստեղծվել եւ ղեկավարվում է Նիկոլ Փաշինյանի եւ նրա ընտանիքի կողմից, այդ մարդիկ կազմակերպել են Հայաստանի միջազգային հեղինակության հաշվին միջազգային մաֆիոզ ներմուծման եւ արտահանման համակարգ»,-ասաց նա:
Տեսանյութի վերջում Միքայել Մինասյանն ասաց, որ խնդրում է Նիկոլ Փաշինյանին, որ իր «մութ եւ զզվելի» ընտանեկան բիզնեսները փորձի գոնե անել Հայաստանի ներսում:
«Դուք բացի նրանից, որ խայտառակ եք անում մեզ, մեր երկիրը սարքել եք երրորդ երկիր, դուք նաեւ հետագայում այնպիսի պրոբլեմներ եք ստեղծելու, որի տակից մենք ենք դուրս գալու, ժողովուրդն է դուրս գալու»:

Nikol Pashinyan isn’t even trying to do anything. He’s just filling his pockets. This is what ex-Ambassador of Armenia to the Vatican Mikayel Minasyan said in his video “End of Lies-4” posted on his Facebook page.
“Dear people, I’m sure you know that there have been attempts to reach an agreement with me and everyone, and this was 100% true because there are such people, and those people are much more in number than those who didn’t reach an agreement and went from being hated oligarchs to constructive and large owners. Understanding that he has been humiliated, Nikol Pashinyan has instructed prosecutors and investigators to frame a case of false delation against me,” he said, stating that a criminal case has been instituted in relation to his first video, but not the second video which concerned the contraband plane.
According to Minasyan, it turns out that Armenia can send a contraband plane and even a criminal case isn’t instituted in relation to this.
Minasyan also stated that Nikol Pashinyan has entangled Armenia in the international mafia system and is making money.
“It is based on the following scheme: Armenia imports diamonds from India through smuggling and takes them to two or three factories where those diamonds become ‘diamonds made in Armenia’. Here is the evidence: According to official statistics, in the first quarter of 2020, Armenia had more than 20,000,000,000 in diamonds, but to have that 20,000,000,000, the country needed to have 1,400 workers, but there are only 400 registered specialists. Therefore, this was impossible to do with 400 workers, and this is why Armenia needed to have big factories, which it doesn’t. There is only one figure-20,000,000,000 in diamonds and gold. This system was created and is managed by Nikol Pashinyan and his family, who have organized an international mafia system of import and export at the expense of Armenia’s international reputation,” he said.
At the end of the video, Mikayel Minasyan asks Nikol Pashinyan to try to do his ‘dark and loathsome’ family businesses at least within the borders of Armenia.