ԵԱՏՄ-ում գազի տարանցման միասնական սակագինը չի կարող ներդրվել ինտեգրման ներկայիս մակարդակում: Նման կարծիք Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտնեց վիդեոնֆերանսի ձեւաչափով Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ինչ վերաբերում է մեր հայ եւ բելառուս ընկերների կողմից գազի փոխադրման եւ տարանցման ծառայությունների առաջարկած ընդհանուր սակագնին, մենք կարծում ենք, որ ընդհանուր սակագինը կարող է իրականացվել միայն մեկ շուկայում՝ ընդհանուր բյուջեով եւ միասնական հարկային համակարգով: ԵԱՏՄ-ում նման խորը ինտեգրման մակարդակ դեռ ձեռք չի բերվել»,- ասել է Ռուսաստանի նախագահը:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ գազի գները դեռ պետք է ձեւավորվեն շուկայական պայմանների հիման վրա՝ հաշվի առնելով մատակարարների ծախսերն ու ներդրումները, ինչպես նաեւ ապահովեն արտադրության մեջ ներդրված կապիտալի վերադարձի հիմնավորված նորմը: Նա պարզաբանեց, որ սա համաշխարհային պրակտիկա է:
Պուտինը կարծում է, որ ԵԱՏՄ-ի գազի շուկայում սակագնային հարցերը կարող են քննարկվել ավելի ուշ՝ փորձագիտական մակարդակում: «Եթե մեր հայ եւ բելառուս ընկերների դիրքորոշումները մնան անփոփոխ, ապա հավանաբար տրամաբանական կլիներ ընդհանրապես բացառել գազի դրույթը Ռազմավարության նախագծից [ԵԱՏՄ-ի՝ մինչեւ 2025 թվականի զարգացման]՝ այն այսօր հաստատելու համար: Գազի գնագոյացման մոտեցումների քննարկումը կարելի է շարունակել անդամ երկրների փորձագետների եւ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի միջոցով»,- ասել է Պուտինը:
Համագործակցություն ամրապնդումը
Պուտինը հավաստիացրել է, որ Ռուսաստանը շահագրգռված է համագործակցության ընդլայնմամբ Եվրասիական տնտեսական միությունում:
«Մեր միավորման առջեւ իսկապես մեծ, մասշտաբային խնդիրներ են կանգնած, շատ անելիքներ կան՝ կորոնավիրուսի համավարակը վերջնականապես հաղթահարելու, տնտեսական աճը վերականգնելու եւ սոցիալական խնդիրներին վերաբերող հարցերը լուծելու համար»,- ասել է ՌԴ նախագահը: Նա խոստացել է, որ Ռուսաստանը «մշտական կապի մեջ կլինի բոլոր գործընկերների եւ ընկերների հետ»: «Մենք ակտիվորեն աշխատելու ձեւ կգտնենք, ինչպես դա արեց Բելառուսը»,- ասել է Ռուսաստանի ղեկավարը՝ խոսելով ԵՏՄ-ում Բելառուսի ներկայիս նախագահության մասին: «Ռուսաստանը շահագրգռված է մեր ասոցիացիայի զարգացմամբ»,- շեշտել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը: ԵԱՏՄ-ն պետք է շարունակի ամրապնդել համագործակցությունն այլ միությունների եւ առանձին երկրների հետ, հիմնականում՝ ԱՊՀ տարածքում, կարծիք է հայտնել Պուտինը:
«Կարեւոր է շարունակել աշխատել ԵԱՏՄ-ի փոխշահավետ տնտեսական համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ շահագրգիռ օտարերկրյա գործընկերների հետ»,- ասել է Ռուսաստանի ղեկավարը՝ նշելով, որ շատ պետություններ եւ ինտեգրացիոն կառույցներ արդեն իսկ սերտ անմիջական կապեր են հաստատել միության հետ եւ «նրանց շրջանակն անընդհատ աճում է»: Ինչպես հիշեցրել է Պուտինը, ԵԱՏՄ-ն արդեն միջազգային համաձայնագրեր կնքել Չինաստանի, Վիետնամի, Իրանի, Սերբիայի եւ Սինգապուրի հետ, «Իսրայելի եւ Եգիպտոսի հետ բանակցություններն առաջադիմական փուլում են, առեւտրային խորհրդակցություններ են սկսվել Հնդկաստանի հետ»:
«Իհարկե, հարկ է առաջնահերթ ուշադրություն դարձնել այլ գործընկերների հետ երկխոսության տարբեր ձեւաչափերի պահպանմանը, հատկապես՝ ԱՊՀ-ում, ընդլայնել կապերն Արեւելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի եւ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության հետ»,- շարունակել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը: Նա վստահություն է հայտնել, որ համատեղ աշխատանքը տարածաշրջանային այս խոշորագույն ասոցիացիաների հետ, ինչպես նաեւ ԵԱՏՄ-ի գործողությունները «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» չինական նախաձեռնության իրագործման հետ համատեղելու ջանքերի շարունակությունը հետագայում թույլ կտա կյանքի կոչել Եվրասիական մեծ գործընկերություն ստեղծելու նախագիծը»:

Единый тариф на транзит газа в ЕАЭС не может быть введен на нынешнем уровне интеграции. Такое мнение высказал президент России Владимир Путин на заседании Высшего Евразийского экономического совета в формате видеоконференции, передает ТАСС
«Что касается предлагаемого нашими армянскими и белорусскими друзьями единого тарифа на услуги по транспортировке и транзиту газа, то мы считаем, что единый тариф может быть реализован лишь на едином рынке с единым бюджетом и единой системой налогообложения. Столь глубокий уровень интеграции в ЕврАзЭС пока еще не достигнут», - сказал российский президент.
Глава государства подчеркнул, пока что цены на газ должны формироваться на основе рыночной конъюнктуры, учитывать затраты и инвестиции поставщиков, а также обеспечивать обоснованную норму прибыли на вложенный в добычу капитал. Он пояснил, что это обычная мировая практика.
Путин считает, что вопросы тарифообразования на рынке газа в ЕАЭС могут быть обсуждены позднее на экспертном уровне. «Если позиции наших армянских и белорусских друзей останутся без изменения, то, наверное, было бы логично вообще исключить пункт по газу из проекта Стратегии [развития ЕАЭС до 2025 года], чтобы одобрить ее сегодня. Обсуждение же подходов к ценообразованию на газ можно будет продолжить по линии экспертов государств-членов и Евразийской экономической комиссии», - сказал Путин.
Укрепление сотрудничества
Путин заверил, что Россия заинтересована в расширении взаимодействия в Евразийском экономическом союзе.
«Перед нашим объединением действительно стоят большие, масштабные задачи, много предстоит сделать для того, чтобы окончательно победить эпидемию коронавирусной инфекции, восстановить рост экономик, решить вопросы, связанные с социальными проблемами», - заявил глава российского государства. Он пообещал, что Россия «будет в постоянном контакте со всеми коллегами и друзьями». «Мы найдем способ активно работать, как это сделала Белоруссия», - отметил российский лидер, говоря о нынешнем председательстве Белоруссии в ЕАЭС.
«Россия заинтересована в развитии нашего объединения», - подчеркнул президент РФ.
ЕАЭС должен продолжать укрепление сотрудничества с другими объединениями и отдельными странами, прежде всего на пространстве СНГ, считает Путин.
«Важно и далее проводить работу, направленную на укрепление взаимовыгодного экономического сотрудничества ЕАЭС с заинтересованными зарубежными партнерами», - сказал российский лидер, отметив, что с союзом уже установили тесные прямые контакты многие государства и интеграционные структуры и «их круг постоянно растет». Как напомнил Путин, ЕАЭС уже заключил международные соглашения с Китаем, Вьетнамом, Ираном, Сербией и Сингапуром, «на продвинутом этапе находится переговорный процесс с Израилем и Египтом, запущены торговые консультации с Индией».
«Конечно, стоит уделить первостепенное внимание поддержанию различных форматов диалога с другими партнерами, прежде всего по СНГ, расширять связи с Ассоциацией государств Юго-Восточной Азии и Шанхайской организацией сотрудничества», - продолжил президент РФ. Он выразил уверенность, что совместная работа с этими крупнейшими региональными объединениями, а также продолжение усилий по сопряжению деятельности ЕАЭС с реализацией китайской инициативы «Один пояс, один путь «позволит в перспективе реализовать проект создания большого евразийского партнерства».