Այս համաձայնագիրը բավականին երկարատեւ ու բարդ քննարկումներից հետո ստորագրվել է 2019 թվականի մայիսի 29-ին Նուր Սուլթանում եւ հիմա խորհրդարանի վավերացման անհրաժեշտությունն ունի: Այս մասին մայիսի 22-ին Ազգային ժողովում Տարածաշրջանային հարցերով եւ Եվրասիական ինտեգրման մշտական հանձնաժողովի նիստում «Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածք ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ հսկողության մեխանիզմի մասին» համաձայնագրի վավերացման հարցի քննարկման ժամանակ ասաց Պետական եկամուտների կոմիտեի փոխնախագահ Միքայել Փաշայանը:
Փաշայանը նշեց, որ համաձայնագրի հիմնական նպատակն է ապրանքների տեղաշարժի օրինականության ապահովումը, որոնք ԵՏՄ անդամ մի պետությունից մյուսն են փոխադրվում, ապրանքների նկատմամբ հսկողության մեխանիզմի օգտագործմամբ, ինչպես նաեւ պայմանների ստեղծումը, որոնք բացառում են մաքսային եւ հարկային վճարումներից խուսափել թույլ տվող տարբեր սխեմաների օգտագործումը, միաժամանակ ապահովելով ապրանքաշրջանառության հետ կապված գործարքների վերահսկումը:
«Համաձայնագրով որոշվում է Եվրասիական տնտեսական միության գոտում ապրանքների նկատմամբ հսկողության մեխանիզմի ստեղծման եւ գործառնության կարգը»,- ասաց Փաշայանը:
Ընդ որում՝ նա նշեց, որ ապրանքների նկատմամբ հսկողության մեխանիզմի գործունեության շրջանակում անդամ պետությունները պարտավորվում են տեղեկատվական փոխգործակցություն ապահովել հսկողության ազգային համակարգերում պարունակվող տեղեկությունների էլեկտրոնային փոխանակման միջոցով:
Համաձայնագրով նախատեսվում է, որ հսկողությունն իրականացվելու է այն ապրանքների գծով, որոնք մտցված են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հաստատած ցուցակի մեջ:

Данное Соглашение, после довольно длительных и сложных обсуждений, было подписано 29 мая 2019 года в Нур-Султане и теперь нуждается в ратификации со стороны парламента. Об этом в Национальном Собрании Армении на заседании постоянной парламентской Комиссии по региональным вопросам и Евразийской интеграции, в ходе обсуждения вопроса о ратификации соглашения «О механизме прослеживания товаров, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза» заявил 22 мая заместитель главы Комитета государственных доходов Микаел Пашаян.
Основной целью соглашения, как отметил заместитель руководителя КГД, является обеспечение законности движения товаров, перемещаемых из одного государства-члена ЕАЭС в другое, с использованием механизма отслеживания товаров, а также создание условий, исключающих использование различных схем, позволяющих избежать уплаты таможенных и налоговых платежей, одновременно обеспечивая контроль над операциями, связанными с товарооборотом.
«Соглашение определяет порядок создания и функционирования механизма прослеживания товаров в зоне Евразийского экономического союза», - сказал Пашаян.
При этом он отметил, что в рамках деятельности механизма прослеживаемости товаров государства-члены обязываются обеспечивать информационное взаимодействие посредством электронного обмена информацией, содержащейся в национальных системах прослеживаемости.
Соглашением предусматривается, что прослеживаемость будет осуществляться по тем товарам, которые включены в список, утвержденный Евразийской экономической комиссией.
После обсуждений, парламентарии, в рамках профильной комиссии, дали положительное заключение по ратификации данного Соглашения.