Samsung սմարթֆոնների գները ռեկորդային աճ են գրանցել: Այդ մասին հայտնում է The Korea Herald-ը՝ վկայակոչելով Strategic Analytics-ի ուսումնասիրությունը:
2020 թվականի առաջին եռամսյակում ապրանքանիշի սմարթֆոնների (ASP) միջին արժեքն աճել է մինչեւ 292 դոլար: Վերլուծաբանների կարծիքով՝ սա վեց տարվա ընթացքում ամենաբարձր ցուցանիշն է: Strategic Analytics-ը նշում է, որ 2019 թվականին ASP-ն 247 դոլար արժեր, 2018-ին՝ 251 դոլար, 2017-ին՝ 243 դոլար: Samsung սմարթֆոնները ռեկորդային գին էին գրանցել 2014 թվականին, երբ սարքերի միջին գինը 297 դոլար էր, փոխանցում է «Լենտա»-ն:
Դատելով զեկույցից՝  ASP-ի աճը 2020 թվականի առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 20.7 տոկոս է կազմել:
Փորձագետների կարծիքով՝ թանկացումը կապված է ֆլագմանային ծալվող սմարթֆոնների մեծ պահանջարկի հետ: ASP-ի աճի վրա ուղղակիորեն ազդել է թոփային Galaxy S20 սարքերի եւ ծալովի Galaxy Z Flip-ի թողարկումը:

Стоимость смартфонов Samsung увеличилась до рекордной отметки. Об этом сообщает The Korea Herald со ссылкой на исследование Strategic Analytics.
В первом квартале 2020 года средняя стоимость смартфонов бренда (ASP) увеличилась до 292 долларов. По оценке аналитиков, это самый высокий показатель за последние шесть лет. Strategic Analytics отмечает, что в 2019 году ASP составлял 247 долларов, в 2018 году — 251 доллар, в 2017 году — 243 доллара. Рекордная стоимость смартфонов Samsung была зарегистрирована в 2014 году, когда средняя цена устройств составляла 297 долларов, передает Lenta
Судя по отчету, рост ASP за первый квартал 2020 года составил 20,7 процентов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. По мнению специалистов, удорожание обусловлено высоким спросом на флагманские складные смартфоны. Непосредственно на увеличение ASP повлиял выход топовых устройств Galaxy S20 и раскладушки Galaxy Z Flip.
Раскладной смартфон Galaxy Z Flip был представлен в середине февраля. Устройство получило два дисплея, процессор Snapdragon 855+, восемь гигабайт оперативной памяти и 256 гигабайт встроенной памяти, двойную камеру с двумя объективами разрешением 12 мегапикселей, передает Lenta. https://lenta.ru/