Samsung սմարթֆոնների գները ռեկորդային աճ են գրանցել: Այդ մասին հայտնում է The Korea Herald-ը՝ վկայակոչելով Strategic Analytics-ի ուսումնասիրությունը:
2020 թվականի առաջին եռամսյակում ապրանքանիշի սմարթֆոնների (ASP) միջին արժեքն աճել է մինչեւ 292 դոլար: Վերլուծաբանների կարծիքով՝ սա վեց տարվա ընթացքում ամենաբարձր ցուցանիշն է: Strategic Analytics-ը նշում է, որ 2019 թվականին ASP-ն 247 դոլար արժեր, 2018-ին՝ 251 դոլար, 2017-ին՝ 243 դոլար: Samsung սմարթֆոնները ռեկորդային գին էին գրանցել 2014 թվականին, երբ սարքերի միջին գինը 297 դոլար էր, փոխանցում է «Լենտա»-ն:
Դատելով զեկույցից՝  ASP-ի աճը 2020 թվականի առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 20.7 տոկոս է կազմել:
Փորձագետների կարծիքով՝ թանկացումը կապված է ֆլագմանային ծալվող սմարթֆոնների մեծ պահանջարկի հետ: ASP-ի աճի վրա ուղղակիորեն ազդել է թոփային Galaxy S20 սարքերի եւ ծալովի Galaxy Z Flip-ի թողարկումը:

Samsung smartphones have hit record prices, The Korea Herald reported referring to a study of Strategic Analytics.
In the first quarter of 2020, the average cost of brand smartphones (ASP) increased to $ 292. According to analysts, this is the highest rate in six years.
Strategic Analytics notes that in 2019 ASP was $ 247, in 2018 - $ 251, in 2017 - $ 243. The record cost of Samsung smartphones was confirmed in 2014 when the average price of devices was $ 297, Lenta reported.
Judging by the report, ASP growth for the first quarter of 2020 amounted to 20.7 percent compared to the same period last year amid the high demand for flagship folding smartphones.