Ընտրության արդյունքների կամ ընտրությունների արդյունքների վրա ազդեցության տեսանկյունից այս պահին մենք նման իրավակարգավորումներ չունենք: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 25-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք 2017 թվականի ԱԺ ընտրությունների հետ կապված ընտրակեղծիքների բացահայտման հետեւանքով հնարավոր է չեղարկել այդ ընտրությունների արդյունքները:
«Ընտրական գործընթացից հետո սահմանված են այնպիսի իրավական կառուցակարգեր եւ դրանցով պայմանավորված շատ սեղմ ժամկետներ, որի ընթացքում տեղամասային ընտրական հանձնաժողովն իրականացնում է ընտրության արդյունքների վերջնական ամփոփում: Դրանից հետո նաեւ որոշակի դատական վերահսկողության համար սահմանված ժամկետներ կան: Ընտրությունների վավերականության խնդիրը նախատեսվում է այդ փուլերում առաջադրել»,-ասաց նա:
Հարցին՝ դուք ձեր մեղավորությունն զգո՞ւմ եք, որ 2017 թվականի ընտրությունները կեղծիքներով են անցել, ընտրակաշառք է բաժանվել եւ այլն, Մուկուչյանը պատասխանեց. «Ընտրակաշառքների հետ կապված ԿԸՀ-ն միշտ էլ հրապարակային ներկայացրել է իր քննադատական մոտեցումը: Ավելին, մենք համապետական ընտրությունների ժամանակ ունեցել ենք վահանակներ, որոնք ուղղակիորեն կոչ էին ընտրողներին մերժելու այդ երեւույթը՝ հիշեցնելով, որ նաեւ ընտրակաշառք ստանալը հանդիսանում է քրեորեն պատժելի արարք: Երբ ընտրությունների ժամանակ եղել են առանձին դեպքեր, ԿԸՀ-ի արձագանքը եղել է շատ օպերատիվ՝ նախազգուշացնելով համապատասխան սուբյեկտին ձեռնպահ մնալ ընտրական օրենսգիրքը խախտող գործողություններից: Իսկ այն տեղեկությունները, որոնք հայտնվել են ԿԸՀ-ի տեսադաշտում, բոլոր նման դեպքում այդ հայտարարությունները ԿԸՀ-ն ուղարկել է իրավապահ մարմիններին:
Բոլոր այն տեղամասերի հետ կապված, որտեղից եղել են դիմումներ, բողոքներ, դրանք հրապարակային քննության առարկա դարձել են ԿԸՀ նիստերի ժամանակ: Բոլոր այն գործողությունները, որոնք պարունակել են առերեւույթ քրեորեն պատժելի արարքի հատկանիշներ, դրանց բոլորով դիմել է իրավապահ մարմիններին»:
Ինչ վերաբերում է քվեարկության արդյունքներին, ԿԸՀ նախագահն ասաց. «Այդ արդյունքները նյութականացվում են տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներում: Այդտեղ հաշվարկվում են այդ քվեները, արձանագրվում են եւ փոխանցվում են ԿԸՀ: ԿԸՀ-ն այդ արդյունքները հրապարակում է տեղամաս առ տեղամաս: Տեղամասերում գտնվելու իրավունք ունեցող բոլոր անձինք իրավունք ունեն պահանջելու եւ ստանալու համապատասխան քաղվածքներ այդ արձանագրություններից: Համապետական ընտրությունների ժամանակ մենք ձեւավորում ենք մոտ 2 հազար տեղամաս եւ դրա համար տրվում է մոտ 60 հազար քաղվածքի օրինակ: Այսինքն յուրաքանչյուր տեղամասին բաժին է հասնում մոտ 30 քաղվածք, որպեսզի երբեք չասեն՝ քաղվածքի բլանկ չկա:
Եթե կհայտնաբերվի որեւէ դեպք, որ այդ քաղվածքը բերվել է ԿԸՀ եւ ԿԸՀ-ն սեփական նախաձեռնությամբ փոխել է այդ թվային ցուցանիշները, որոնք տարբերվում են տեղամասում կազմված արձանագրությունից, դա բոլորովին այլ խնդիր է: Այսքան տարի ես ԿԸՀ նախագահ եմ, չեմ հիշում նման գեթ մեկ դեպք»:
Դիտարկմանը, որ ԿԸՀ-ն գրանցել է դիտորդներ, որոնք հետագայում պարզվել է, որ այս կամ թիմի ներկայացուցիչներ են, Մուկուչյանը նշեց, որ ԿԸՀն հավատարմագրելիս հաշվի է առնում տվյակ ՀԿ-ի կանոնադրական նպատակները, իսկ եթե հետագայում այդ դիտորդը տեղամասում դրսեւորում է այլ վարքագիծ, ԿԸՀ-ն անգամ հավատարմագրումից զրկելու իրավունք չունի:

С точки зрения результатов выборов или влияния на эти итоги на данный момент у нас нет подобных правовых регулирований. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 25 июня глава ЦИК Армении Тигран Мукучян, отвечая на вопрос, можно ли отменить итоги выборов 2017 года вследствие выявления фальсификаций, связанных с парламентскими выборами.
На вопрос, а чувствуете ли вы свою вину по части того, что во время выборов 2017 года имели место фальсификации, раздавался избирательный подкуп, Мукучян ответил: «ЦИК всегда публично представлял свой критический подход по части подкупа избирателей. Более того, во время общегосударственных выборов у нас были щиты, которые прямо призывали избирателей отказаться от этого явления, напоминая, что получение избирательных взяток также является уголовным преступлением. Когда во время выборов были отдельные случаи, то отклик ЦИК был очень оперативным. Все сведения, которые попадались в поле нашего зрения, сразу направлялись в правоохранительные органы».
Что касается итогов голосования, то он отметил: «Эти результаты материализуются в участковых избирательных комиссиях. Здесь подсчитываются эти голоса, протоколируются и передаются в ЦИК. А ЦИК публикует эти итоги по участкам. Во время общегосударственных выборов мы формируем около 2000 участков и для этого дается примерно 60 000 образцов выписки. То есть каждому участку выдается примерно 30 выписок, чтоб не говорили: нет бланка выписки.
Если выявится какой-то случай, когда эта самая выписка была доставлена в ЦИК, и она по собственной инициативе изменила цифровые показатели, которые отличаются от протокола, составленного на избирательном участке, то это уже совершенно другой вопрос. Я столько лет возглавляю ЦИК, не помню ни одного подобного случая», - отметил Мукучян.
На замечание о том, что ЦИК зарегистрировала наблюдателей, которые как оказалось в дальнейшем были представителями тех или иных команд, Мукучян отметил, что при аккредитации комиссия учитывает уставные цели данного ОО, но когда в дальнейшем этот наблюдатель на избирательном участке проявляет иное поведение, то Центральная избирательная комиссия не имеет даже права лишать аккредитации.