Թուրքիայի Չորումում շարունակում են որպես պահեստ օգտագործել դեռեւս 1830–ին կառուցված հայկական Սուրբ Գեւորգ եկեղեցին։
Թուրքական Gazeteduvar կայքի փոխանցմամբ՝ Չորումի հայկական Սուրբ Գեւորգ եկեղեցին թողնվել է բախտի քմահաճույքին, քանի որ շրջանի տուրիզմի եւ մշակույթի վարչության աշխատակիցները չեն ընդունում որ այն եկեղեցի է։
Թեւեւ զավեշտալի է հնչում, սակայն եկեղեցու սեփականատեր Ֆերհաթ Շամլըն նշել է, թե այս պատմական շենքն իր նախնիներն են գնել։ «Ասում են, որ եկեղեցի է եղել այն ժամանակ։ Մենք էլ ուզեցինք վերանորոգել եւ ըստ նպատակի օգտագործել, սակայն թույլ չեն տալիս։ Ներկայում որպես պահեստ է օգտագործվում»,–ասել է Ֆերհաթ Շամլըն։
Չորումի տուրիզմի եւ մշակույթի վարչության աշխատակիցները պնդում են, թե որւէ ապացույց չկա, որ պատմական կառույցը եկեղեցի է։
Տեղի բնակչությունը սակայն շատ լավ հիշում է, որ այն եկեղեցի է եղել եւ շեշտում են, որ որպես եկեղեցի վերանորոգվելու դեպքում քաղաքը մի գեղեցիկ կառուցով էլ կավելանա։

Built in 1830, the St. George Armenian Church is still used as storage in the Turkish city of Corum.
According to the Turkish Gazeteduvar, the St. George Armenian Church of Corum is abandoned since representatives of Corum’s Tourism and Culture Department don’t acknowledge it as a church.
Although it sounds ridiculous, the church’s owner Ferhat Shamlin says his ancestors found this historic building. “They say this used to be a church. We wanted to repair it and use it according to its designated purpose, but we weren’t allowed. It is currently used as a storage,” Ferhat Shamlin said.
Representatives of the Tourism and Culture Department of Corum claim that there is no evidence that the historic structure was a church.
However, the locals remember very well that it was a church and stress that the city will have another beautiful structure, if it is repaired as a church.