Միացյալ Նահանգների իշխանությունները մտադիր են առնվազն մինչեւ օգոստոսի վերջ երկարաձգել Կանադայի եւ Մեքսիկայի հետ սահմանը հատելու արգելքը: Այս մասին հայտնել է Politico-ն՝ վկայակոչելով բարձրաստիճան ամերիկյան վարչակազմի ներկայացուցիչներին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Դա հենց այդպես կլինի»,- պարբերականին հայտարարել է զրուցակիցներից մեկը: Նրա տվյալներով՝ համապատասխան պաշտոնական հայտարարությունը կարվի մինչեւ հուլիսի 21-ը, ինչից հետո սահմանափակումները կերկարաձգվեն եւս 30 օրով:
Համապատասխան միջոցներն ի սկզբանե ներդրվել էին մարտին, այնուհետեւ երկարաձգվել էին մի քանի անգամ:
Ըստ Ջոնս Հոփկինսի համալսարանի, որն իր հաշվարկները կատարում է դաշնային եւ տեղական իշխանությունների տվյալների հիման վրա, ԱՄՆ-ում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման ավելի քան 3․3 միլիոն դեպք, մահացել է ավելի քան 135 հազար մարդ: Մեքսիկայում համավարակի սկզբից վարակվածների ընդհանուր թիվը գերազանցել է 299 հազարը, մահացել է ավելի քան 35 հազար մարդ: Կանադայում հայտնաբերվել է ավելի քան 109 հազար վարակման դեպք, մահացել է ավելի քան 8 հազար մարդ:

The United States authorities intend to restrict Mexico and Canada border crossings until later August, Politico reported referring to three people familiar with the plans.
“It’s an almost certainty,” a senior administration official told POLITICO.
According to him, the corresponding official announcement will be made until July 21, after which the restrictions will be extended for another 30 days.
The measures in question were initially introduced in March and then extended several times.
According to Johns Hopkins University, the US has confirmed over 3.3 million COVID-19 cases and the death toll has exceeded 135 thousand people. The total number of people infected in Mexico since the beginning of the pandemic has exceeded 299 thousand and over 35 thousand people died. While Canada has confirmed over 109 thousand infections and over 8 thousand people died.