Վրաստանի ԱԳ նախարար Դավիդ Զալաքալիանին Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կոչ է արել վերադառնալ «մինչեւ հուլիսի 14-ը, մինչեւ ռազմական գործողությունների սկսվելը եղած դրությանը»:
«Ես սերտ հաղորդակցության մեջ եմ իմ գործընկեր նախարարների հետ: Ես հեռախոսային զրույցներ եմ ունեցել երկու նախարարների հետ եւ մեր անկեղծ վերաբերմունքն ու իրավիճակով մտահոգությունն ենք հայտնել: Նրանք տեղյակ են մեր դիրքորոշմանը. մենք ոչ մի կերպ շահագրգռված չենք իրավիճակի հետագա էսկալացիայով, հակառակը՝ անհրաժեշտ է, որ կողմերը վերադառնան մինչեւ հուլիսի 14-ը, մինչեւ ռազմական գործողությունների սկսվելը եղած իրադրությանը»,- հայտարարել է Զալաքալիանին, հայտնում է Վրաստանի Հանրային հեռուստատեսությունը:
Զալաքալիանիի խոսքով՝ հարկ է ուշադրություն դարձնել այն փաստին, որ հակամարտությունն առաջին անգամ դուրս է եկել Լեռնային Ղարաբաղի աշխարհագրական սահմաններից եւ ներկայումս գտնվում է հայ-ադրբեջանական սահմանի անմիջական մերձակայքում:
«Ուստի պահանջվում է է՛լ ավելի մեծ շրջահայացություն եւ զգուշություն: Անհրաժեշտ է այս գործընթացին միջազգային հանրության ավելի ակտիվ ներգրավվածություն, առաջին հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ակտիվացում եւ բոլոր այն միջազգային մեխանիզմների գործարկում, որոնք այս հակամարտության կարգավորման հիմքն են: Ռազմական գործողությունները պետք է անհապաղ դադարեցվեն: Միջազգային բանակցություններին, մեխանիզմներին պետք է հնարավորություն ընձեռվի գործընթացը տանելու ապաէսկալացման եւ խաղաղ համաձայնության»,- հայտարարել է Դավիդ Զալաքալիանին:

Georgian FM David Zalkaliani called on Armenia and Azerbaijan to return to the situation that existed before July 14, before the start of hostilities, Georgian Public TV reported.
"I am in close communication with my fellow ministers. I had phone talks with both ministers and expressed our sincere attitude and concern about the situation. They know our position - we are in no way interested in a further escalation of the situation, on the contrary, it is necessary that the sides return to the situation that existed before July 14, before the start of hostilities," he noted.
According to Zalkaliani, one should take into account the fact that for the first time the conflict went beyond the geography of Nagorno-Karabakh and is currently located on the territory in the immediate vicinity of the Armenian-Azerbaijani border.
“Therefore, even more prudence and caution are required. More active involvement of the international community in this process is necessary, and first, the activation of the OSCE Minsk Group co-chairs and the involvement of all those international mechanisms that are the basis and foundation of the settlement of this conflict," he noted.
"International negotiations and mechanisms should be given the opportunity to lead the process towards de-escalation and a peace agreement," Zalkaliani said.