ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր` հուլիսի 16-ին, ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներին: Այս մասին  տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
«Հանդիպման ընթացքում նախարար Մնացականյանը դեսպաններին ներկայացրեց հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացվող շարունակական ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրադրությունը: ՀՀ ԱԳ նախարարն առանձնահատուկ ընդգծեց մարտական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ առավել վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածության խախտմամբ հուլիսի 16-ին Ադրբեջանի կողմից գործողությունների վերսկսումը ՀՀ պետական սահմանի ուղղությամբ՝ Տավուշի մարզի Մովսես և Այգեպար գյուղերի հատվածում: Նախարարի խոսքով՝ ադրբեջանական կողմի այս գործողություններն ուղեկցվել են քաղաքացիական ենթակառուցվածքների և բնակչության դիտավորյալ թիրախավորմամբ։ ԱԳ նախարարն առանձնահատուկ ընդգծեց կրակի դադարեցման և 1994թ. հրադադարի լիակատար վերականգնման, պահպանման և ամրապնդման անհրաժեշտությունը։ Տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության պահպանման համատեքստում Զոհրաբ Մնացականյանը դատապարտեց Թուրքիայի ռազմաքաղաքական վերնախավի կողմից տարածաշրջանի անվտանգային համակարգի խարխլմանն ուղղված հայտարարությունները և Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողություններին ցուցաբերվող բացահայտ աջակցությունը»,- ասված է հաղորդագրությունում:
❗Հուլիսի 16-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունեց Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների...

Министр иностранных дел Зограб Мнацаканян 16 июля принял глав дипломатических представительств, аккредитованных в Армении. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе МИД.
В ходе встречи Мнацаканян проинформировал послов об обстановке, созданной в результате продолжающихся агрессивных действий вооруженных сил Азербайджана в северо-восточном направлении армяно-азербайджанской границы. Министр иностранных дел Армении особо подчеркнул возобновление военных действий со стороны Азербайджана 16 июля в направлении государственной границы РА, в районе сел Мовсес и Айгепар Тавушской области, осуществленное в нарушение достигнутой ранее договоренности о прекращении военных действий.
По словам министра, эти действия азербайджанской стороны сопровождались преднамеренным обстрелом гражданской инфраструктуры и мирного населения. Глава МИД Армении особо подчеркнул важность полного восстановления, поддержания и укрепления режима прекращения огня 1994 года. В контексте поддержания региональной безопасности и стабильности Зограб Мнацаканян осудил поступающие от военно-политического руководства Турции заявления, направленные на подрыв системы безопасности в регионе и содержащие открытую поддержку агрессивных действий Азербайджана.