Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի նախագահությամբ Կառավարությունում կայացել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի և ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության առաջնայնություններ փաստաթղթի կիրարկումն ապահովող միջոցառումները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Այդ մասին NEWS.am-ին հայտնեցին կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Հանձնաժողովի անդամները քննարկել են 2020թ. համար վերջնաժամկետ սահմանված՝ մի շարք միջոցառումների կատարման ընթացքը: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ածխաջրածինների հետախուզման, երկրաբանական որոնման և ատադրության համար թույլտվությունների տրամադրման և օգտագործման պայմանների մասին Եվրոպական խորհրդարանի հրահանգի մոտարկման գործընթացին, որի վերաբերյալ զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Լիլիա Շուշանյանը:
Օրակարգում ընդգրկված էր նաև ուղևորափոխադրող և բեռնափոխադրողների տրանսպորտային միջոցների վարորդների նախնական որակավորման և պարբերական վերապատրաստման մասին Եվրոպական հանձնաժողովի հրահանգի մոտարկման ընթացքը, որի մասին զեկուցել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը:
Հաշվի առնելով ՀԸԳՀ ճանապարհային քարտեզի տրանսպորտի ոլորտում առկա միջոցառումների քանակը՝ նիստի արդյունքում որոշվել է ևս մեկ նիստ կազմակերպել տրանսպորտի ոլորտում իրականացվող միջոցառումները մասրամասնորեն քննարկելու համար:

Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan today chaired the regular session of the inter-agency commission coordinating the actions ensuring implementation of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and the Armenia-EU Partnership Priorities Document, as reported the press service of the Government of Armenia.
The members of the commission discussed the course of implementation of several actions prescribed for the year 2020 as a deadline. They particularly touched upon the process of approximation of the European Parliament’s Directive on the conditions for granting and using authorizations for the prospection, exploration and production of hydrocarbons, as well as approximation of the Directive of the European Parliament on the initial qualification and periodic training of drivers of certain road vehicles for the carriage of goods or passengers, and Deputy Ministers of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia Lilia Shushanyan and Armen Simonyan delivered reports on the approximation of the Directives.
Taking into consideration the number of actions in the transport sector of the roadmap for implementation of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, after the session, it was decided to hold another session to discuss the actions in the transport sector in detail.