2008թ. մարտի 1-ի իրադարձությունների հարցով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ խորհրդարանի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հետ շատ ազնիվ եւ բաց քննարկումներ են եղել, մայիսի 18-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Եվրախորհրդարան ղեկավար Եժի Բուզեկը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի ղեկավարության հետ հանդիպումներում ընդգծել է, թե մարտի 1-ի հարցը Հայաստանի բաց վերքն է եւ պետք է անպայման լուծվի: «Հանդիպումների ընթացքում Հայաստանի ղեկավարությունն ինձ հավաստիացրեց, որ ներկայումս քննչական գործողություններ են ընթանում եւ խոստացել է անել հնարավորը` իրադարձությունների բացահայտման համար: Նրանք նաեւ հավաստիացրել են, որ յուրաքանչյուր դատապարտյալի վերաբերյալ հետաքննություն է ընթանում, եւ դա արդար է լինելու»,- հավաստել է Բուզեկը` ընդգծելով, որ Հայաստանի նախագահը դեռ 2010թ. խոստացել է լուրջ փոփոխություններ անել:
«Եկեք հավատանք դրան: Այդ իմաստով դուք գտնվում եք ճիշտ ճանապարհի վրա»,- ասել է Եվրախորհրդարանի ղեկավարը: Նա շեշտել է, որ իր հետագա զարգացման ուղին պետք է ընտրի Հայաստանը, երկրի իշխանությունները: «Եվրոպան չի կարող ճնշում բանեցնել այդ հարցում: Բայց մենք կարող ենք օգնել, փոխանակվել մեր փորձով»,- նկատել է Բուզեկը:

По вопросу событий 1 марта 2008 года с президентом Армении Сержем Саргсяном и со спикером парламента Овиком Абрамяном прошли очень честные и открытые обсуждения, заверил на пресс-конференции в Ереване 18 мая глава Европарламента Ежи Бузек.
По его словам, в ходе встречи с руководством Армении он подчеркнул, что вопрос 1 марта является открытой раной для республики, и он должен быть обязательно решен. «Во время этих встреч руководство Армении заверило меня, что в настоящее время идет следственный процесс, и подчеркнуло, что будет сделано все возможное для раскрытия событий. Они также заверили, что в отношении каждого заключенного по данному делу идут расследования, и пообещали, что они будут справедливыми», - заверил Бузек, подчеркнув, что президент Армении еще в декабре 2010 года пообещал осуществить в стране серьезные изменения. «Давайте верить в это. В этом плане вы находитесь на верном пути», - отметил глава Европарламента. При этом он подчеркнул, что путь своего дальнейшего развития должен выбрать сам армянский народ, сами власти страны. «Европа не может давить на вас в этом вопросе. Но зато мы можем помочь, поделиться нашим опытом», - заметил Бузек.