Ալեքսեյ Նավալնու թունավորումը ձեռնտու չէ Ռուսաստանի ղեկավարությանը, ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ, որն արվել է գերատեսչության ղեկավար Սերգեյ Լավրովի եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Սթիվեն Բիգանի հանդիպման արդյունքներով։
«Սթիվեն Բիգանը բարձրացրեց Ալեքսեյ Նավալնու հարցը: Դեպքը նախապես որակելով որպես «միջադեպ»՝ ամերիկյան կողմը շեշտեց, որ «որպես ընդդիմադիր գործչի նրա թունավորման վարկածը հաստատվելու դեպքում Վաշինգտոնը միջոցներ կձեռնարկի, որոնց ֆոնին կմթագնի 2016 թվականի ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին Ռուսաստանի միջամտության հանդեպ ամերիկյան հասարակության արձագանքը»:
Զրուցակցիս ուշադրությունը հրավիրելով անհիմն մեղադրանքների անթույլատրելիության վրա՝ ընդգծեցինք, որ Ռուսաստանի ղեկավարությունը հանդես է գալիս միջադեպի առավել մանրակրկիտ եւ օբյեկտիվ հետաքննության օգտին: Խորը վիրավորական ենք համարում «ճշմարտությունը թաքցնելու» մեղադրանքը, որ հնչումէ որոշ արեւմտյան մայրաքաղաքներից՝ Օմսկի բժիշկների դեմ, որոնք անմիջապես Նավալնուն բարձրակարգ օգնություն են ցուցաբերել»:
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարությունում հիշեցրել են, որ տուժածի հիվանդության պատմության ամբողջական տվյալները փոխանցվել են գերմանացի բժիշկների բրիգադին, որոնք ժամանել են Օմսկ՝ Նավալնուն տեղափոխելու Բեռլինի «Շարիտե» կլինիկա: «Հուսով ենք, որ գերմանացի բժիշկները կցուցաբերեն նույնքան մասնագիտական մոտեցում եւ թույլ չեն տա, որ իրենց լաբորատոր ուսումնասիրությունների արդյունքները օգտագործվեն քաղաքականացված որեւէ նպատակով:
Միաժամանակ, ամերիկացի զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրվեց այն կասկածելի շտապողականության վրա, որով Նավալնու դիտավորյալ թունավորման վարկածը որսացին Վաշինգտոնում եւ Բրյուսելում: Անխուսափելիորեն հարց է առաջանում` ո՞ւմ է դա ձեռնտու: Ռուսաստանի ղեկավարությանը՝ ակնհայտորեն ոչ: Ավելին, մենք կրկին հիշեցրինք ոչ միայն այս կոնկրետ դեպքը, այլեւ, այսպես կոչված, «Ա.Վ. Լիտվինենկոյի եւ Սկրիպալների դեպքերը», որոնց մասին միասնաբար եւ կարծես հրահանգով հիշեցին արեւմտյան ԶԼՄ-ները, բացահայտ, անկողմնակալ եւ հաստատված փաստերով հետաքննելու մեր պատրաստակամության մասին:

Отравление Алексея Навального невыгодно российскому руководству, говорится в сообщении МИД РФ по итогам встречи главы ведомства Сергея Лаврова с первым заместителем госсекретаря США Стивеном Биганом.
«Стивеном Биганом был затронут вопрос об Алексее Навальном. Заранее определив случившееся как «инцидент», американская сторона акцентировала, что «в случае подтверждения версии о его отравлении как оппозиционера Вашингтон примет меры, на фоне которых померкнет реакция американского общества на российское вмешательство в президентские выборы в США в 2016 году».
Обратив внимание собеседника на недопустимость голословных обвинений, подчеркнули, что российское руководство выступает за самое тщательное и максимально объективное расследование произошедшего. Считаем глубоко оскорбительными обвинения в некоем стремлении «сокрыть истину», звучащие из западных столиц в адрес омских врачей, незамедлительно оказавших Навальному высококвалифицированную помощь».
В МИД РФ напомнили, что полные данные истории болезни пострадавшего были переданы бригаде немецких врачей, прибывших в Омск для транспортировки Навального в берлинскую клинику «Шарите». «Рассчитываем, что и немецкие медики проявят столь же профессиональный подход и не допустят использования результатов их лабораторных исследований в каких-либо политизированных целях.
При этом внимание американского собеседника было обращено на подозрительную поспешность, с которой в Вашингтоне и Брюсселе была подхвачена версия об умышленном отравлении Навального. Неизбежно возникает вопрос – кому это выгодно? Российскому руководству – явно нет. Более того, мы вновь напомнили о нашей готовности открыто, непредвзято и с реально установленными фактами на руках рассмотреть не только данный конкретный случай, но и так называемые «дела А.В.Литвиненко и Скрипалей», о которых сейчас вновь дружно и как по команде вспомнили западные СМИ.